bayan yanı

evlilik sorunsalları /part:2 boşanma :)

Yıllar yıllar evvel evlilik sorunsalları hakkında bir yazı yazmıştım. Kendi içimizde çözüm yollarını arıyorduk ve seçeneklerden birisi de boşanma idi. Konunun evveliyatını merak edenleri önce buraya alayım. Bakalım bu üçü evli, birisi boşanmış dört arkadaş bugün ne haldeler?

O zaman hepimiz çözüm yolları arıyorduk malum;

neydi çözüm yolları?

  • boşanmak
  • ilişki terapisi
  • ilişkiye ara vermek
  • öz eleştiri yapmak
  • çocuk yapmak
  • tatile çıkmak

Yüzümüzde tebessüm ettirecek bir liste olsun dedim. Yoksa bence de son iki seçenek gerçek bir çözüm yolu değil merak etmeyin 😉

gelelim günümüze;

O gün evliliklerini kurtarmak için çözüm yolu arayan bu 4 kadından 3ü bugün boşanma yolunu seçmiş. İstatistiki olarak %75 yüksek bir oran kabul ama bazen hayat ne yaparsak yapalım planladığımız gibi gitmiyor. Boşanma süreci evet yıpratıcı bir süreç ama bugün durduğumuz yerden en doğru kararmış gibi gözüküyor. O eski çözüm arayışlarımızı, konuşma, birbirimize iyi gelme çabalarımızı düşününce şu an tebessüm edebiliyoruz neyse ki.

burak kostak adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

peki bunlar kim?

  • ilişki terapisine başlayan kadın = boşanma 🙂
  • öz eleştiri yoluna gidip ama eşini ilişki terapisine ikna edemeyen kadın = boşanma 🙂
  • zaten boşanan kadın = yeni iş kurma artı yeni ilişki 🙂
  • ikinci çocuğu yapan kadın = evlilik devam üstelik mutlu 🙂

Buradan çıkaracağımız sonuçlara gelirsek eğer;

1-Arkadaşlar boşanacaksanız geciktirmeyin zira bakınız zaten boşanan kadın peşin satan gibi mutlu 🙂 Hem hayatını kurdu, hem psikolojisi düzgün.

2-Bir ilişki yürümüyorsa ne özeleştiri yapmak ne evlilik terapisi o ilişkiyi kurtarmaya yetmeyebilir. Ama insan “elimden geleni yaptım” demek istiyor biliyorum. Siz gene de elinizden geleni yaptığınıza emin olun.

3-Bazen çocuk yapmak iyi bir seçenek olabilir :). Şaka şaka ama sonuçlar da ortada ve matematik yalan söylemez. Biz ona evlilikte beklentiyi düşürmek diyelim en iyisi.

Boşanmanın insanlar üzerindeki gerçek etkileri, hukuki ve psikolojik süreçler hakkında da bir yazı yazacağım bu arada. Çünkü burada biraz tebessüm ederek geçmiş muhakemesi yapalım istedim sadece. Oysa ki gerçekten hem zorlayıcı hem de yıpratıcı bir süreç boşanma. Hem hukuki süreçte bir avukattan, hem de boşanma sırası ve sonrasında psikolojik olarak bir profesyonel destek almakta fayda var. Bu etkilerden hem kadınlar hem erkekler net olarak etkileniyor.

Ama özellikle bilmenizi ki boşanma dünyanın sonu değil. Peşin satan arkadaş örneğinde belirttiğim gibi boşanma sürecini atlattıktan sonra; gerçekten ne istediğinize, neleri sevdiğinize karar verebilirsiniz. Hatta karışan eden de olmadan bu isteklerinizi gerçekleştirme imkanınızı da değerlendirebilirsiniz.

Hatta boşanma bir başarısızlık da değildir! Bu o ilişkinin artık evrildiği yeni formdur sadece.

Tabi gönül ister ki özellikle kadınlar için; her kadının maddi gücü, ekonomik özgürlüğü olsun. Bunlar varsa boşanma sonrası hayatınıza 1-0 önde başlıyorsunuz bu bir gerçek. Meslek sahibi olmak ya da iş sahibi olmak bu tarz kararlarda elinizi rahatlatır. Maddi kaygılar yüzünden kendinizi mecbur hissetmenizin önüne geçer hem de. Bu yüzden sevgili kadınlar umarım bu hayatta neyi sevdiğinizi, hangi konuda başarılı olduğunuzu bulur ve bir de bundan para kazanabilirsiniz.

Hepinize boşanma sız, mutlu günler dilerim.

*Kapak cottonbro adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir