minimalizm

akıllı gardırop kapsül dolap nasıl oluşturulur?

Akıllı gardırop yani kapsül dolap nedir?

Kapsül dolap 70`li yıllarda Susie Fox (detaylı bilgi için buraya ) ablamızın tüketim çılgınlığının önüne geçmek için ortaya attığı bir terim. Moda akımlarını koşarak takip etmek değil, kendine has bir tarzla modası geçmeyen parçalara yatırım yapıp fonksiyonelliği ön plana çıkartmak bu dolabın amacı.

Kapsül dolap tercih eden ünlüler;

 • Mark Zuckerberg; genellikle gri, füme tişörtleri ile hatırlanır,
 • Steve Jobs; siyah kazak, taşlanmış kot ikilisiyle yıllarını geçirdiğini hesaba katarsak bu listenin bir numarası olmayı hak ediyor 🙂

kapsül gardırop

 • Bill Gates; gömlek üstü süveterle sağlam yer ediniyor kendisine listede,
 • Angelina Jolie; alabildiğine çizgileri oturmuş bir gardırobu var sade, tek renkli üstler, havuç paça kumaş pantolonlar vb.
 • İngiliz Kraliyet Ailesi; bu ailenin tüm kadın temsilcilerinin aynı elbiseleri uzun yıllar farklı farklı davetlerde hatta uluslararası etkinliklerde daki giydiklerine sık sık şahit oluyoruz.

kapsül dolap akıllı gardırop kullanan ünlüler hakkında gayet güzel ve detaylı bir yazı için buraya.

Akıllı gardırop oluşturabilmek için neler yapabiliriz konusuna son minimalizm konulu yazımda giriş yapmıştık. Gardırop detoksu yaparak başladığımız yazıyı okumak isterseniz eğer burada.

Şimdi gardırop detoksu yaptığınızı, bütün yüklerden, fazlalıklardan arındığınızı varsayıyorum. Hatta tadilata/tamire gönderilecek tüm eşyaların da gönderildiğini, dönüştüreceğimiz eşyaların da güzelce dönüştürüldüğünü/yeniden kullanıma kazandırıldığını hayal ediyorum 🙂 .

akıllı gardırop oluştururken dikkat edilmesi gerekenler;

öncelikle tarzımızı biliyor ve tanıyor olmamız gerekiyor. böylece ne konseptte bir kapsül dolabımız olacağına karar vermiş oluruz. klasik mi? spor mu? maskülen mi?

çok fazla teknik okudum bu konuyla ilgili; dolabın hakim rengini seçmekten, toplam parça sayısını 40 ın altına çekmeye kadar. Yeteri kadar sadeleştiğimize inanıyorsak amacımız zorla eşya azaltmak değil, akıllı gardırop oluşturabilmek için birbirine uyumlu parçaları kullanıyor olmak. çünkü zaten kullandığınız bir parçayı belli kalıplara uymak için elinizden çıkarmamalısınız.

Stil danışmanı Burçak Ilıman aşağıdaki gibi pratik bir formül vermiş mesela; bu benim en çok aklıma yatan model oldu. halihazırda elimizde kalan her şeyi bir alt parçaya üç üst parça şeklinde kombinasyona ayırabildiğimiz takdirde kapsül dolap için çok yol kat etmiş oluyoruz.

Akıllı gardırop oluştururken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. İlk olarak gardırobumuzda temel parçaların yanı sıra trend parçalara da yer vermeliyiz. Sadece temel parçalardan oluşan bir dolap fazla sıkıcı olurken, trend parçaların yoğunlukta olduğu bir dolap fazla abartılı olabilir. Her alt için 3 üst ideal olanıdır. Bu üstler sayesinde bir pantolonla 3 farklı stil yakalayabilirsiniz. Tabii ki kombinleri tamamlayacak ayakkabılar ve aksesuarlar unutulmamalıdır. Akıllı gardırobun olmazsa olmazı siyah klasik elbise, beyaz gömlek ve siyah pantolondur.

*BRANDLIFEMAG yazının tamamı için buraya.

her alt için 3 üst formülü;

olması gereken parçalara bakarsak eğer,
 • siyah pantolon; basic, uzun kollu, kısa kollu, askılı üst fark etmez. Üstelik gündüzden geceye ayakkabı/aksesuar değişimiyle devam etme imkanı da sağlıyor
 • jean pantolon; aynı şekilde kazak, gömlek, tişört her üstle uyumlanabilecek doğru jeani bulmak lazım 🙂
 • siyah etek; tam bir klasik daha spor da klasik de kombinlenebilir
 • mevsimine göre şort ya da jogging/spor pantolon; yazın güzel bir şortu da pek çok üst parçayla kullanabiliriz. keza yürüyüş pantolonu da daha spor olan sweatshirt/tişörtlerle kombinlenebilir.
 • siyah bot/çizme + beyaz sneakar ikilisi pek çok kombine en çok uyum sağlayacak ikili, ben pek sevmesem de belki mevsimine göre bot yerine babet tercih edebilirsiniz.
 • bu temel alt parçaları edindikten sonra aksesuar/ayakkabı/çanta değişiklikleri ile alt başına 3 üstü değiştirdiğinizde çok fazla kombinasyona erişmiş oluyorsunuz.

bu akıllı gardırop konusu derya deniz! olmazsa bir yazımın konusu da kapsül dolap olması gerekenler sıralı tam liste olsun 🙂

daha fazla minimalizm okumak için “minimalizm” kategorisine bakabilirsiniz, sevgiler!

2 Yorum

  • aysun

   Merhaba İbrahim,
   Bu vesileyle ben de senin siteni tekrardan inceleme fırsatı buldum ve minimalizm konulu tüm yazılar için eline sağlık demek isterim.
   Sevgiler benden.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir