minimalizm

Almadım Blog, hiçbir şey almama günlüğü

Almadım Blog, Selma Hekim isminde, kendi zaaflarıyla yüzleşmeye çalışan bir ablanın blogu. Bir yıllık bir hedef belirlemiş. Ve bu süre zarfında da sempatik adıyla alışveriş çılgınlığına aslında tüketme arzularına gem vurmaya çalışan bir naif kadın. Bu kadınla tanışmanız lazım! Alışveriş çılgınlığı dedim ama kapitalizmin gerçek yüzü de diyebiliriz tabi ki.

Bloğunu açtıktan kısa bir süre sonra tanıştım kendisiyle. Tanıştım derken tanıdım diyeyim aslında. Çok feyz aldığım şeyler, çok ufkumu açan noktalar oldu bu blogda. İstediğim bu zaten dostlar bana bir şeyler katın, beni geliştirin. 🙂

ne yapmaya çalışıyor?

1 yıllık hiçbir şey almama serüveni olarak tanımlıyor kendisi. Biraz detaylandıracak olursak öncelikle hizmet sektörü hariç. Yani terzi, ayakkabı tamircisi vb. geri dönüşüme destek veren durumları hariç tutuyor. Tüketime yönelik şeyleri almamaya çalışıyor. Gıda maddelerini yerel üreticiden ya da kooperatiften almaya çalışıyor. Temizlik maddelerinden yapabildiği kadarını evde kendi yapmaya çalışıyor vb. Almadım blog bu deneyimlerini paylaştığı bir mecra. Blogda sirkeyle ev temizliği de okuyoruz, terziyle dönüşen kıyafetleri de.

Tabi bu süreç onu başka insanları, başka oluşumları da keşfetmeye itiyor. Ve çöp çıkartmadan yaşayan ailelerden, yüz eşya minimalizmiyle yaşayan beyaz yakalılara kadar pek çok kazanımı oluyor. Yani hem kendisinin hem de okuyanlarının. Zaman geçtikçe “alışveriş yapmama duyarlılığı”, poşet kullanmamaktan tutun da “nasıl daha az çöp çıkartırım” sorularını da yanında getiriyor.

başarıyor mu?

Neticede hesap günü geliyor ve ta-taam.. dört parça ürün almış toplam 🙂 Bana sorarsanız müthiş bir başarı. Çünkü bir yılın sonunda ped, tuvalet kağıdı ve ilaç haricinde toplam dört parça ürün almış olmak iradesel anlamda çok zor olsa gerek. Sırf can sıkıntısından yaptığımız alışverişleri düşünsenize..

 

meşhur dörtlü bu =)

 

Ödülü yok mu bu işin? Var elbette! Kıyafet almamak için dönüştürdüğü kıyafetler ya da dört beş arkadaşıyla organize ettiği takas etkinliği eminim yaratıcılığını arttırmıştır. Almayarak harcamadığı parasıyla yapabildiği iki yurtdışı iki yurtiçi gezi de bonus point olarak hanesine yazılıyor 🙂

Bu kadarını yapabilmek zor biliyorum ama tüketim çılgınlığımıza son vermek için bir yerlerden ufak da olsa başlamak gerekir diye düşünüyorum.

Hepimize örnek olması dileğimle..

*

*

*100 eşyalı adamı merak edenler için linki burada,

*incelemek isteyenler için http://almadim.blogspot.com.tr/ linki de burada!

*Kapak resmini de sitesinden aldım 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir