minimalizm

Alışveriş çılgınlığına karşı naif bir duruş; Almadım Blog, hiçbir şey almama günlüğü

Bu kadınla tanışmanız lazım!

merhaba,

Selma Hekim isminde kendi zaaflarıyla yüzleşmeye çalışan bu süre zarfında da sempatik adıyla alışveriş çılgınlığı ya da kapitalizmin gerçek yüzü diyebileceğimiz tüketme arzularına gem vurmaya çalışan bir naif kadın.

bloğunu açtıktan kısa bir süre sonra tanıştım kendisiyle. tanıştım derken tanıdım diyeyim aslında. çok feyz aldığım çok ufkumu açan noktalar oldu bu blogda. -istediğim bu zaten dostlar bana bir şeyler katın, beni geliştirin-

1 yıllık hiçbir şey almama serüveni olarak tanımlıyor kendisi. biraz detaylandıracak olursak hizmet sektörü hariç yani terzi, ayakkabı tamircisi vb. tüketime yönelik şeyleri almamaya çalışıyor. gıda maddelerini yerel üreticiden ya da kooperatiften almaya çalışıyor, temizlik maddelerinden yapabildiği kadarını evde kendi yapmaya çalışıyor vb.

tabi bu süreç onu başka insanları başka oluşumları da keşfetmeye itiyor ve çöp çıkartmadan yaşayan ailelerden, yüz eşya minimalizmiyle yaşayan beyaz yakalılara kadar pek çok kazanımı oluyor; hem kendisinin hem de okuyanlarının.

meşhur dörtlü bu =)

neticede hesap günü geliyor ve ta-taam.. dört parça ürün almış toplam :)bana sorarsanız müthiş bir başarı çünkü bir yılın sonunda ped, tuvalet kağıdı ve ilaç haricinde toplam dört parça ürün almış olmak iradesel anlamda çok zor olsa gerek.

ödülü yok mu bu işin? var elbette kıyafet almamak için dönüştürdüğü kıyafetler ya da dört beş arkadaşıyla organize ettiği takas etkinliği eminim yaratıcılığını arttırmıştır. almayarak harcamadığı parasıyla yapabildiği iki yurtdışı iki yurtiçi gezi de bonus point olarak hanesine yazılıyor 🙂

bu kadarını yapabilmek zor biliyorum ama tüketim çılgınlığımıza son vermek için bir yerlerden ufak da olsa başlamak gerekir diye düşünüyorum.

örnek olması dileğimle..

http://almadim.blogspot.com.tr/ linki de burada!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir