bayan yanı,  gebelik,  minimalizm

İyi ki doğdun Bahar!

İyi ki doğdun ve güzelliklere vesile oldun!

Ben pek çok tüketime yönelik olduğunu düşündüğüm dayatmayı yanlış bulduğum gibi bebek bir yaş doğum günlerini, baby showerları, altı ay kınalarını vb. genel olarak lüzumsuz buluyorum. Evet tabi ki “iyi ki doğdun” evladım ama daha sade, daha minimal şeyler her zaman tercihim. Yapana neden yaptın demediğim gibi yapmayanı da garipsemiyorum, pek yapmayan görmesek de çevremizde 🙂

Lüzumsuz bulmak da değil aslında sadece bazen kantarın topuzunu kaçırdığımızı hatta bu tip etkinliklerin amacından saptığını düşünüyorum. Mesela bir tatlış bebeğin ilk yaş doğum günü etkinliğine gidiyorsunuz; hoş bir mekan, el yapımı ikramlıklar falan derken hooop roman havası eşliğinde tüm konuklarla döktürmece.. Garibim çocuğun hiç bir şeyden zaten haberi yok =) Gülmeyin katıldım böyle bir doğum gününe.

Ya da bebeğine altı ay kınası yakacak genç bir anne, gitmiş bir düğün salonu tutmuş! Ne kadar abartılı bir etkinlik değil mi? Ve gene baş roldeki bebeğimizin bir şeyden haberi yok tabi ki =)

Daha minimal nasıl doğum günü yaparız?

Bende bahar `ın ilk yaş günü yaklaşırken hem çok masrafa girmeyeceğimiz, hem olur da ileride “ilk doğum günüm nasıldı” diye sorarsa cevap verebileceğimiz, hem de birilerine fayda sağlayabileceğimiz bir etkinlik düşünmeye başladım.

Ve sonuç olarak davetiyemiz aşağıdaki şekilde oldu;

Umarım çözünürlüğü bozmamışımdır ve güzel okunuyordur. Gene de kısaca davetiyede ilk yaş günü için hediye değil de çocuk hastanelerinde yatan çocuk/bebekler için bir ihtiyaç listesi doğrultusunda eşyalar istediğimizi belirttim.

İhtiyaç listesini de facebook üzerinden bu tip çocuk hastanesi yardım etkinliklerini düzenleyen, uzun zamandır takip ettiğim ve nakdi yardım kabul etmeyen bir hanımefendiden rica ettim. Kendisi bana oldukça kapsamlı gerçek bir ihtiyaç listesi gönderdi ben bebek doğum günü olduğu için içinden bu beş kalemi seçip, davetiyeye yazdırdım.

sonuç ne mi oldu????

Daha pek çok fotoğraf var ama özetle çok çok güzel şeyler toplandı. Doğum gününe katılanlardan çok daha fazlası yardım organizasyonuna katılım sağladığı için üç araba dolusu hediyeyi götürüp teslim edebildik.

Özellikle ihtiyaç olanlar,

Bebek bezi ve ıslak mendil biliyorsunuz sürekli ihtiyaç, temizlik malzemeleri desen keza öyle. Çocuklar için renkli ağız maskesi ve renkli bandanalar da özel isteğiydi hasta çocuklarımızın onlardan da bayağı temin edebildik. Boyama kitabı, boyalar vb kırtasiye malzemeleri de çocukların vakit geçirmeleri için çok faydalı oluyor, onları o hastane odalarında uzun müddet oyalıyormuş.

Gönlüm hepsinin şifasını bulup, bir an önce iyileşip kendi evlerine, ortamlarına dönmelerini istiyor ama bazen hayat hep istediklerimizi vermiyor ne yazık ki bize. Böyle durumlarda elimizden geleni yapmanın sonu yok biliyorsunuz. Doğum gününün ardından bir miktar daha oyuncak ve kırtasiye malzemesi geldi. Biz de şimdi biraz da üzerine ekleyip ikinci bir teslimat yapmayı düşünüyoruz.

Bundan güzel bir doğum günü hediyem yoktu kızıma.

Bir de Tema Vakfı için yaptığımız ağaç bağışları var. Amcası hediye olarak bağış sertifikasını yollayınca hemen bende koştum ağaç bağışına =)

Bundan sonra her doğum gününde 3er 5er ne kadar oluyorsa bağış yapacağım, bir minik ormancık hediye etmiş olurum yavruma hem de insanlığa bir katkımız olur belki.

İşte dostlar sizinle paylaşmak istediğim bir doğum günü etkinliğinin daha sonuna geldik. İyilik her zaman parayla olmaz! Dahil olan herkese hem kızım, hem kendim, hem de hastanedeki çocuklar adına minnettarım! Toplanılan eşyaların dağıtımında görev alan, her hafta salı günleri hastanede çocuklarla etkinlik düzenleyen, buna zaman harcayan öğrenci dostlarıma da buradan özellikle teşekkür ederim.

İyi ki doğdun Bahar Hanım!

Hepinize iyiliklerle dolu günler !!

okumaya devam etmek isterseniz;
  • Bir yılda değişen şeyler yazısı için buraya,
  • İyilik yapmaya da okumaya da doymadım diyenler buraya.

*Kapak Daria Shevtsova adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir