bayan yanı

Konuk yazar hikayesi; Su Öğretmen

Çığ liseye yeni başlamıştı. Ancak haylazlığı seçmiş, derslerini önemsemez olmuştu. Annesi bu dönem öğrendiklerinin geleceği için çok önemli olduğunu anlatıyordu oğluna her fırsatta. Fakat işe yaramıyordu. O gün sınıfın kapısı açıldığında içeri yeni bir öğretmen girdi. Uzun, siyah, omzundan aşağı dökülen saçları vardı. Belli ki sıradan birisi değildi. Hep değişikti zaten Su Öğretmen.

su arınç

Tahtaya Su Arınç yazdı. Adıydı. Altına büyük harfler ile FKB yazdı. “İTÜ mezunuyum, sizlere yardım için buradayım, sınavda yapacağınız her doğru benim başarım olacaktır”, dedi.

Otuzlu yaşların ortasında, diksiyonu düzgün, ifadeleri anlaşılırdı. Hemen işe başladı…

Çığ o akşam dışarı çıkmadı. Çağla ’nın mesajlarına da cevap vermedi. Anlamadığı bir şey olmuş fakat farkına varmamıştı. Okulda arkadaşları kravatlarını gevşetmiş, gömleklerinin kollarını kıvırmış, basket topu ile potayı dövüyorlardı. Hiç uğramadı oraya. Çağrılarına kulak vermedi. Koridorda Çağla ’yı görmezden geldi.

Üçüncü ve dördüncü dersler İçin Su Öğretmen sınıfa girdi. Ciddi bir samimiyet ile bilgilerini aktarmaya başladı.

Çığ dikkat çekmek için her yolu deniyor, sesli konuşuyor, arkadaşları ile uğraşıyor ve bir yandan da Su Hanım `ı izliyordu. Ama kızdı öğretmeni. Ve devam ederse dışarı çıkarma ile tehdit etti. Daha da durulmayınca da sınıftan attı.

Çok bozulmuştu Çığ. Oysa ona kızıp konuşmasını bekliyordu. Çünkü yüz yüze gelmek gözlerinin içine bakmak istiyordu. Ne olmuştu? Su Hanım onu çok etkilemişti. Ve değişik, karmaşık, içinden çıkılamaz bir hale bürünmüştü.

Bir sonra ki gün derste hiç taşkınlık yapmamış yine dikkatini çekememişti.

içindeki çığ mı? volkan mı?

İçinde volkanlar patlıyordu. Fakat Su öğretmen ne patlamayı duyuyor ne de lavların sıcaklığını hissediyordu. Çıldıracaktı.

Umutsuzca öğretmenler gününü bekledi. Sabah en yakışıklı hali ile, akşamdan aldığı çiçeklerin içine, farkındalık yaratmak için, tüm harçlığını verdiği tükenmez kalemi de yerleştirdi. Ve okulun yolunu tuttu.

Ancak içi kızgınlık ve kıskançlık dolmuştu. Avazı çıktığı kadar bağırmak, elindekileri fırlatıp atmak ve okuldan ayrılmak geçiyordu içinden. Hepsi kopyacı, hepsi benim rolümü çalmak istiyor diye düşündü. Kızlar güzel ve bakımlı, erkekler de baştan aşağı şıktı. Herkesin elinde bir buket öğretmenlerine armağan ediyorlardı.

Cesaretini topladı ve Su Hanım `a buketi uzattı. Gülümseyerek alırken buketi, kalemi fark etti. Ve kabul edemeyeceğini söyledi. “Ama…” dedi Çığ, gözünden bir damla yaş içine aktı. Duramıyordu. Adını tam anlamıyla yaşıyordu. Everest Tepesinden kopan kar tanesi gibi yuvarlanıyor, yuvarlandıkça büyüyordu. Fakat neredeyse kontrolünü yitirmişti.

“… neden?”

Su Hanım, ona kararlı şekilde baktı ve “eğer her gün yaptığın alıştırmaları getirirsen, bu kalemi kullanacağım ve düzeltmeleri bununla yapacağım” dedi.

ve yeni dönem..

Yeni bir dönem başlamıştı Çığ ’ın yaşamında. Bir sporcu disiplini içerisinde her gün Su Hanım `a gidiyor çalışmalarını gösteriyor, konuşuyor, yüzüne bakıp gözlerinden içeri kayıyordu. Elbette hiç belli etmeden kokusunu derin derin içine çekiyordu.

Plato ’nun kurduğu daha sonraları Platonizm diye adlandırılan, idealar (duyular) dünyası ve gerçekler arasında ki karşıtlığı bire bir yaşadı üç yıl. Ama elinde ki ile yetinmeyi bildi ve hep mutlu oldu. Hiç azalmadı sevgisi, çığ gibi büyüdü.

Farkına varmıştı olup biteni Su Öğretmen. Ama hiç kırmadı. Yüzlemedi. Üzmedi. Elbette çok da sevinç duyuyordu durumdan. Elbette ki gururlanıyordu. Hepsi o. Cesaretini hep derslere, üç yanlışın bir doğruyu götürdüğü sistemde bir fazla doğruya tahvil ediyordu. Ve başardığını mutlulukla görüyor, haz duyuyordu.

sonunda, sayende..

Artık başkentteydi. Yüzbinlerce öğrencinin hayalini kurduğu kampüsün önündeydi. Başını kaldırdı ve usulca “buradayım Su ’yum” dedi. “Ben gizli sevgimle gurur duyuyorum, siz de başarınızla gurur duyun lütfen” derken göz yaşlarına hakim olamıyordu.

*

*İsmi gizli kalacak konuk yazarımıza çok teşekkür ediyorum bu güzel hikayeyi paylaştığı için.

*

*Daha fazla hikayecik okumak isteyenler için “Deli Hamile Kız” burada 🙂

*Kapak resmi Kaboompics .com adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı.

*Yazı içi resim Monstera adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir