bayan yanı

deli hamile kız ve fıstık

Alternatif bir barda gördüm onu, bırak hadi boş ver; bok gibi bir rock barda. Keyifsiz ve leş gibiydim, bekar ve mutsuz kadın triplerinde kafayı bulup belki aradığım ilgiyi de bulacaktım. Evet aslında sadece ilgi aramaya gitmiştim oraya! Bu yazı düpdürüst bir yazı olacak çünkü onu anlatacağım; “deli hamile kız `ı”.

Karnı burnunda, bir bar sandalyesinin tepesinde. Karnı burnundalıktan mütevellit bacakları ayırıp masaya çökmüş gibi oturmuş bir deli kızdı kendisi. Önünde bir tabak fıstık, bütün masa ve üstü başı fıstık kabuğu… “Fıstık vermiyor artık bunlar” dedi patlamış mısır veriyorlarmış. Onlar da dişlerine doluyormuş, “paramızla rezil mi olalım, fıstık yeriz” dedi. Çok yemiş fıstık, o kadar çok yemiş ki fıstık sıçacakmış!

deli hamile kız ve fıstık

 

“Hah” dedim bende “buldu yine bir deli beni”. Arkadaşlarım bana deli paratoneri der. Nerede varsa bir deli, ortamda kaç kişi olursa olsun gelir beni bulur, bana anlatır ya da bana dadanır. Yani bana anlatır derken gerçekten de anlatacağı bütün hikayeyi benimle göz teması kurarak anlatır. Herkes sağla solla ilgilenirken ben esir alınırım bir deli tarafından. Alışkınım o yüzden hiç ses çıkartmam. Ama ilk defa hamile bir deli görmüştüm belki de o çekti ilgimi.

Deli saçı yoktu mesela kızda. Deli saçı dediğim, darmadağınık, kontrolsüz saç; gergin, tertipli bir topuz, tek tel fırlamayacak şekilde arkasında toplanmış bir saç. Akmış makyaj yani göz makyajı hatta sadece. Sırf hamile olduğu için makyaj yapmış gibi normalde kesin yapmıyordur bu kız.

Hamilelik de bir insana bu kadar mı yakışmaz! Olmamış yani o gebe kıyafetleri falan belli ki hiç tarzı değil. Saçını o kadar gergin topladığı için belki de yüzü de bir değişik, yani kocaman iki göz ve kocaman bir burun var sanki sadece suratında. Hamile kadın figürü de pek sevdiğim bir görüntü değil açıkçası.

Bir fıstık da ben söyledim, kendime bira çektim ama ona sormaya çekindim ya evet derse diye. Hamile bir deliye içki ısmarlamak garibime gitti, içmeyecekmiş neyse ki. “Su söyle su” dedi tuvalete gitmekten de imanı gevremiş, o kadar çok gitmiş ki sandalyeye inip çıkmaktan bacak kasları gelişmiş. Başa gelen çekilir deyip, oturdum yanına. anlatsın bakalım, ben dinlemekten sıkılmam nasılsa dedim kendi kendime.

Hiç bir şey anlatmadı.

Hiç bir şey anlatmadı.

Neden burada olduğu? neden bu kadar fıstık yediği? Bu kafaya gelmek için sadece su mu içtiği? Bunlar hep muamma.. Annesini anlattı, güzel kadınmış ama annelik için fazla güzelmiş. Babasını anlattı biraz, yani babasızlığını anlatmadı da gene, annesinden duyduğu kadarıyla azıcık bahsetti diyeyim.

Geçmişten bahsetti de yakın geçmişten değil daha çok çocukluğundan, gençliğinden falan. Bebekten de bahsetti biraz, “benim gibi” dedi “ama ben annem kadar güzel değilim” diye ekledi. Babasızlıkları mıydı ortak noktaları bilemiyorum. Ondan da hiç ama hiç bahsetmedi. Bu kadar bahsetmemek kabil değil ama kendi babasının yokluğundan bahsetmeyene, bebesinin babası sorulmaz ondan da hiç bahsetmezdi değil mi?

Fıstık,

“Fıstık koy” sen bu çocuğun adını dedim. “Senin adın da fıstık yiyen deli hamile kız olsun” dedim. Kahkahalarla güldü, öyle kahkahalar attı ki gözünden yaş geldi. Ben utandım. Önce her yanı fıstık kabuğu olan hamile bir kadının bu kadar gülmesinden sonra gözünden gelen yaştan utandım. O güldükçe millet baktı bize, millet baktıkça ben utandım.

Halbuki ilgi çekmek değil miydi oraya gidiş amacım? Umduğumdan fazla ilgi çekeceğim bir masadaydım ama memnun edeceğine utandırdı bu beni. Fıstık da utandırdı beni. Yanımızda olmasa da yanımızdaydı yani başka bir boyuttaydı ama işte o da tüm varlığıyla masada bizimle oturuyordu. Onun bu ortamda bir de masanın altından bize eşlik etmesinden utandım.

Fıstıkla ortak noktalarımız vardı bizim. Adımızı bile başkaları koymuş mesela. Annelerimiz deli bir de, babalara girmiyorum ki o konu masadaki herkesin ortak noktası oluyor.

Güllü yasin!

“Hamile giysileri değil komple hamilelik benim tarzım değil” dedi. Gayet mantıklı geldi bana üç biradan sonra. Sonra tekila shot istedi ama bu istemek değil yani içmek için benden izin istedi. “Bana sormana gerek yok içmek istiyorsan iç” dedim. Fıstıktan ötürü sanırım belki de içki içecek olmanın sorumluluğunu paylaşmak istedi. “Soracak kimsem yok” dedi. İç cebinden bir kitap çıkarttı. “Bunda da bir şey bulamadım, bir tek buncağızım var benim” dedi. Baktım kitaba nedir diye bir dua kitabı!! Nasıl şaşırıp yüzüne baktıysam “güllü yasin” dedi. Ben içinde bulunduğumuz ortamın saçmalığından öyle bir dumura uğradım ki ilk anda anlamadım “babasının adı” dediğini. Neden sonra kulağımın duyduğunu zihnim algıladı..

Ben değişik oldum o an. Yani utanmak değil de fark etmek gibi. Değişik bir kabulleniş gibi. Ben orada anladım; hamileyken bebeğine zarar verecek olduğunu düşündüğü bir şeyi yapmak için birisini (eşini/anneni) ikna etmeye çalışmak bir nimetmiş. İşte iki yudum bira için ona sırnaşıp “ne olur içeyim” demek bile bir nimetmiş. Nimetmiş, şansmış, paylaşımmış ne bileyim neymiş işte, hep deli hamile kız ve fıstık anlattı bana sessizce. Nelerin nimet olabileceğini aklımız almazmış bazen de, bir deli hamile kız fark ettirirmiş.

“İç anasını satayım” dedim, “iç”.

 

daha fazla hikaye isteyenler;

  • babasını seven kız” için buraya,
  • parfüm değiştiren kız” için buraya,

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir