yaşam

aşk mı gurur mu?

“Aşk mı gurur mu?” anketlerin en popüler sorusudur malum, aşk ekibi bir tarafa gurur ekibi diğer tarafa 🙂 Hatta öyle bir sorudur ki bu yaşınız ilerledikçe ya da yaşam deneyiminiz arttıkça verdiğiniz cevap değişebilir.


Gelin biraz yakından bakalım, “aşk mı gurur mu?” sorusuna

Neden sorar insanlar bu soruyu? Hangi ikilemde kaldıkları için merak edilir bu sorunun cevabı? Yani burada sadece anket sorusu değil diğer insanların neye önem verdiğini öğrenmeye çalışmak da var değil mi?

Alex Green adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Aşkın kazanımlarının gururdan çok daha fazla olacağını söylüyor bir arkadaşım mesela, aşk bana sevgi, mutluluk verecek peki ya gurur ne verecek ki diyor? Pragmatist bakarsak oldukça haklı gibi duruyor, hatta belki o sahip olduğunuz aşk bundan sonraki yaşamınızı ve partnerinizi de verecek size ama gururun da aşkın karşısında kişiliğinizi zedeleyecek tavizlerde bulunmamanızı sağladığı için on numara bir kazancı var bence.

Laf aramızda ben gurur diyenlerin bayraktarıyım 🙂

Gururuna düşkün insan bana sorarsanız sonradan pişman olacağı şeyleri kolay kolay yapmaz ve kişiliğini ezmez de ezdirmez de. Hem kişiler önünde hem toplum önünde sıkıntı yaşamaz. Sıkıntı yaşayacağı, mahcup olacağı şeyleri kolay kolay yapmaz çünkü.

Mesela şöyle der annem de; “kızıma, kocama, kardeşime neden gurur yapayım?”. Bu da fena bir bakış açısı değil işin içinden aşkı çıkartıp yerine sevgiyi ve belli bağlılıkları koyup hala gurur yerine tercih edilebilir bulması hoş.

Gurur feat gurur?

Peki gurur diyen bir insan karşısında da gurur diyen bir insanı mı görmek ister? Aşk diyenin partnerinin de aşk demesini isteyeceğini tahmin ettiğimiz kadar kolay değil bir önceki sorunun cevabı. Aşkı yaşamındaki pek çok şeyin önüne koyan ve onun peşinden yüreklilikle giden bir insan elbette ki aşka bakış açısı kendi gibi olan birisiyle dolu dizgin bir aşk yaşamak isteyebilir. Ya da zaten gururu değil de aşkı seçtiği için gururu seçmiş bir partnerle dahi aşkını yaşayabilir.

Peki ya gururu seçenler? Gururdan burnu düşünce yere almayanlar, asla ilk adımı atamayan, gururu kırılacak diye duygularını tam açamayanlar? Onlar da kendileri gibi gururlu bir kişilik isterler mi karşılarında? Bu iki gururlu tip, denk gelirlerse köprüde karşılaşıp inattan suya düşen iki keçi olurlar mı dersiniz? 🙂

ROMAN ODINTSOV adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Bir yerde okumuştum ama nerede olduğunu çıkaramadım; “aşk mı gurur mu derler, gururu seçene aşık olurlar” diye 🙂

Gurur diyenlerin yaralayıcı, marazlı ilişkilerden sonra gurur dediklerine pişman olduklarını da hiç sanmıyorum bu arada. Gurur bu tip ilişkilerde bireysel olarak zarar görmemize engel olan mantığımızdan sonraki en gerekli özellik bence.

Siz ne düşünüyorsunuz?

*Aşk diyenler için Duman “aaşk için ölmeli aşk o zaman aşk” diyor burada, gurur diyenlere “gururum aşkıma öyle düşman ki” diyor Selami Şahin ve Pamela o da burada.

*Anketimsi yazılara doymadım hadi bu seferde büyümek mi yaşlanmak mı okuyalım diyenleri buraya alayım,

*Kapak resmi Tim Samuel adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı.

3 Yorum

 • Aytaç

  Aşk ile gururu ayıran en büyük ayraç karşındakine verdiğin değer olarak düşünüyorum. Karşındakine ne kadar çok değer verirsen o kadar azalıyor yere düşen burnunu eğilip almana izin vermeyen gurur. Eğer gururu kaybetmediyseniz, değecek kimseyi bulmamışsınızdır bence.
  Ek olarak gurur size 1 gün sonra başına bir şey gelecek olan aşkınızın vicdanını yaşatır. Tabi hiç gurursuz olmaktan bahsetmiyorum. Eski gurur, yeni aşk diyenlerden selamlar olsun:)

  • aysun

   Yorumun dayandığı sav “değer-gurur” orantısı, çok gururlu bir babanın evladı olarak gördüğüm değerle ilgili sorgulamaya yapmaya itti beni.
   Ve de yorumun son cümlesi tüm paragrafı doğrular nitelikte, onlardan olabilmek dileğiyle 🙂

 • Murat

  Aşk değecek kişiye,gurur değmeyecek kişilere yapılır.Her ikisini de yaşamak lazım yaşanacak kişiler olması lazım.Sırf gururundan aşkı yaşamayan önyargılı insanlar var,çocukluğundan sıkıntılar çekip aşık olduğunu sanan bir sürü insanlar da.Konu kendi içinde aşkı ve gururu ayırt etmekle başlar☺️
  Sevgiler&Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir