minimalizm

minimalist kozmetik mümkün mü?

minimalist kozmetik nedir?

Kozmetik sektörü her geçen gün büyüyen ve çok çeşitli ürünü içinde barındıran bir sektör malumunuz. Bu sürekli büyüyen sektörün içinde minimalist kalmak dahası minimalist kozmetik ürünlerine ulaşmak ne kadar olası?

cottonbro adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Benim minimalist kozmetikten anladığım şey nedir?

  • öncelikle hayvanlar üzerinde deney yapmayan,
  • mümkünse “vegan” olan,
  • üretiminde organik içerikler kullanan
  • paraben, petrol ve türevleri zararları içerikleri barındırmayan
  • ambalajında doğayı da düşünen kozmetik ürünleri her anlamda minimalist kozmetik ürünlerine örnektir benim için. (bu çok zor ama olursa harika olur)

Bir firma zaten vegan sertifikası alabilmek için içeriğinde paraben, alüminyum, yapay boya gibi pek çok şeyi barındırmamak zorunda. Hayvan deneyini zaten saymıyorum bile. Doğaya en az zararı verecek bir ürün arıyorsanız. Ve konuyla ilgili detaylı bilginiz yoksa vegan marka bir ürüne yönelmeniz yeterli olacaktır.

Yok bana daha fazla detay lazım kullandığım ürünlerin içerik analizine bakmak istiyorum diyenler için buraya ve buraya iki link bırakıyorum.

kozmetik detoksu

Gündelik hayatta çok az makyaj yapan bir insan olamama rağmen oldukça fazla makyaj ve kozmetik malzemesine sahip olduğumu gördüm. En çok şaşırdığım şey mesela hiç alışkanlık edinemediğim halde sürekli aldığım gece bakım kremleri vb oldu. Gene cilt bakım ürünleri özellikle maskeler ve benzeri ürünler neredeyse hiç kullanmadığım ürünler arasında. Boşa verilen paralar, dolduran çekmeceler, raflar… Peki bir detoks da makyaj dolabına yapmayalım mı?

Tüm kozmetik ürünlerini bir araya toplamanızı ve öncelikle son kullanma tarihlerine bakmanızı öneririm. Tarihi geçenler direkt çöpe 🙂 Tarihle ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, göz ve çevresi ürünleri en hızlı tükenenler. Ne zaman aldığınızı hatırlamadığınız her parçayı atabilirsiniz.

Birden fazla olan ürünlere el atmakta fayda var, iki tane fondöten varsa ya da gereksiz bulduklarımız varsa hemen onu da ayırmalıyız bir kenara.

Günlük rutininizde her gün elinizin gittiklerini de bir kenarda tutun. Çünkü minimalist kozmetik çantamızın bel kemiği olacaklar.

Son olarak artık beğenmediğiniz, demode bulduğunuz ne varsa (mesela babaanne işi sedefli ojeler 🙂 ) onları da hemen çöpe gönderin.

cottonbro adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

minimal kozmetik malzemeleri

En minimal haliyle bir kozmetik çantası yapmak istersek eğer; elbette herkesin cilt tipi ve ihtiyaçları farklıdır ama temelde bunlar yeter

  • halihazırda nemlendirici olarak da kullanılabilecek bir güneş kremi,
  • yeri geldiğinde allık olarak da kullanılabilecek bir ruj,
  • hem kaş doldurup hem gözünüze sürebileceğiniz bir kalem,
  • ve tüm bunları temizlemek için makyaj temizleyici.

Tüm bunlar bir yana minimal kozmetiğe en güzel örnek; sabun ve doğal yağlar, bambu ya da kabaktan yapılmış keseler, karbonat ve gül suyudur.

Minimalizm konulu diğer yazılarım için buraya,

Makyaj mezarlığı isminde örnek bir kozmetik detoksu okumak için buraya, minimal bir makyaj çantası örneği için de buraya.

Herkese sevgiler..

*Kapak cottonbro adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir