minimalizm

minimalizme giriş 101 / az çoktur

Çok ilgimi çeken ama ne zaman tam anlamıyla cesaret edeceğimi bilmediğim bir yaşayış şekliyle meşgul gene zihnim; minimalizme giriş. Girişi bile oldukça düşündürdü beni, gerisini getiririm umarım.

Bazı bloglarda minimalizm yerine sadecilik yazıldığını da gördüm bu da hoş bi` Türkçeleştirme olmuş tabi. Ama sade kelimesini basit kelimesine göre nitelikli bulanlar da olmuş. Yani basit=özelliksiz olan ve sade=yalınlaştırılmış olan şeklinde tanımlamalar da var. Pek katılamadım açıkçası. Basit kelimesi minimalizmin mihenk taşı bile olabilir hatta benim için =)

en büyük sloganımız; az çoktur!

Az çoktur! O kadar üzerine düşünülecek bir cümle ki.. Ömrümüz hır-gür koşturmaca içinde geçiyor. Satın aldıkça/tükettikçe tatmin olduğumuza inanıyoruz. Bitmeyen bir alışveriş döngüsü.. Neticede ne kadar alırsak alalım, aldıkça da bir türlü tatmin olmuyoruz. Bir şeyler eksik. Almak yetmiyor, peşi sıra yayınlıyoruz. Sosyal medyada gösterdiğimiz halde bir şeyler eksik. Değil mi? Midemiz doyuyor, dolaplar taşıyor ama ruhumuz doymuyor sanırım tam anlamıyla.

Mesela bir cafede bir araya geldiklerinde neredeyse aynı anda konuşan dört-beş arkadaş görebilirsiniz. Herkes kendini/kendininkini anlatmak peşinde. Ama ne dinleyenler can kulağıyla dinliyor ne anlatanlar özünü anlatıyor. Sözleri bile tüketiyoruz. Evlerimiz eşyadan, dolaplarımız son kullanım tarihinden önce tüketmek zorunda olduğumuz yiyeceklerden geçilmiyor. Üstümüze üstümüze gelen eşyalar yığını, evlerimizi daraltıyor sadece.

Şu an durduğum yerden hayatıma baktığımda karınca adımlarıyla da olsa minimalizme giriş yolunda ilerlediğimi söyleyebilirim.

üç aşağı beş yukarı şöyle bir yol izledim;

1-Buzdolabından Başla; aylık mutfak alışverişini keserek başladım işe. Bu kısım çok kolay oldu. Saçma bir süpermarkete gidip bir araba yiyecek doldurup -yarısı abur cubur- pek çok kısmının ziyan olmasını izlerdim. Şimdi en fazla üç günlük alışveriş yapıyorum yani üç akşam yemeklik sebze ve meyve, üç bilemedin dört kahvaltılık şarküteri ürünleri alıyorum. Artık iş çıkışı eve dönerken süpermarkete değil bir manava ve bir ufak mandıraya uğruyorum. Mutfakta israf ettiğim ürünler oldukça azaldı bu sayede.

2- Fazlalık Giysilerden Kurtul; bu kısmın çok zor olduğunu kabul ediyorum. Ama bir kaç küçük dokunuş bile dolabınızı rahatlatacaktır. Mesela bir iki yıldır hiç kullanmadığınız giysileri direkt çıkarın dolaptan.

-İlk önce gerçekten artık üzerinize olmayanları ayırın. Artık bedeni olmayan pantolonlar.. Zayıflarsam diye ayırdığınız kıyafetler.. Modası geçtiği için giymediğiniz her şey. Sonra bu ekibi ya Kızılay konteynerına ya gerçekten ihtiyacı olan tanıdıklara ya da benim gibi dernek veya vakıflara teslim edin.

-Sonra değiştirilebilir/yenilenebilir olanları tespit edin. Sıkıldığınız siyah trikonun omuzlarına apolet dikip biraz daha kullanma imkanınız var mı mesela? Ya da bi tık kısa gelen elbisenin altına dantel monte edip bu yıl da böyle kullanabilir misiniz? Bunlar ufak ama hoş bir etki yaratır.

-Satın arkadaşlar. İkinci el ürün satışı yapan siteler var. Eğer paraya çevrilebilir durumdaysa satış da yapabilirsiniz.

3-Az Konuş; bakın bu da benim için çok kolay oldu çünkü zaten konuşmak değil de izlemektir tercihim. Ve bu maddeyi rahat başardım. Kelime sarfiyatının önüne geçtiğinizde gerçekten yanınızdaki insanlar gözlerinizden anlıyorlar pek çok şeyi. Az konuşmak zor olabilir kabul; ilk etap için iyice kolaylaştırayım ve olumsuz, mutsuz hiçbir olay anlatmayın diyeyim.

sonuç olarak;

Tabi henüz hiç yaklaşamadığım ev içi minimalizm var ki zaman ne gösterir bilinmez =) Sadece dekorasyon olarak algılamıyorum bu durumu. Bir kitap yığını var ki o nasıl sadeleşir, içim ne zaman elverir elden çıkartmaya henüz bilmiyorum ama elbet vakti gelir. Minik minik adımlarla da olsa devam edeceğim bu yolculuğa.

Bunlar “minimalizme giriş 101” olsun benim için =) Yukarıda yazdığım maddeleri birer yazıyla da detaylıca konuşmak istiyorum ve pek tabi önereceğim bir kaç kaynak ve site olacak.

sevgiler.

*

*

*Minimalizm arşivim için buraya,

*Kapak resmi Cup of Couple adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir