minimalizm

atıksız ev için atılacak 5 küçük adım

atıksız ev, sıfır atık ev nedir?

Evinizi atıksız bir ev haline getirmek istiyor, dünyaya daha az zarar vermek istiyor olabilirsiniz. Günümüz dünyasında bir evi atıksız ev haline getirmek o kadar zor ki ama ufacık adımlar bireysel anlamda bu dünyanın yangınına taşıdığımız bir damla su olur merak etmeyin.

Konu derya deniz ama ilk olarak nelere müdahale edebiliriz onlara bakalım beraber;

1-poşet savaşları,

Her tür naylon poşet kullanımını bırakıyor olmak en en büyük adım inanın. Sadece alışveriş sırasında kullanacağınız bez çanta gibi taşıma araçları bile doğaya atılan, geri dönüşümünde büyük sıkıntı yaşanan naylon kullanımında büyük azalmaya yol açacaktır.

Bez çantalar alışveriş sırasında çok rahat kullanım kolaylığı sağlıyor. Hem hafifler, hem de defalarca kullanılıyorlar hem de kirlendiğinde yıkanıyorlar.

ready made adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

2-her türden plastik,

Özellikle tek kullanımlık plastikler olmak üzere her türden plastiğin kullanımına adım adım son verebiliriz. Nedir tek kullanımlık plastikler; pipetler, ambalajlar, hediye paketleri vb. bunlardan vazgeçebiliriz.

Peki mutfağımızdaki plastikler? Saklama kapları? Onları ne yapacağız? Zaman içinde onları da daha sağlıklı ve uzun ömürlü cam gibi materyallerle değiştirebiliriz.

cottonbro adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

3-iş yerine yemek götürmek,

İş yerine yemek götürmek ya da daha geniş tutalım maddeyi yemeğini yanında taşımak diyelim. Çalıştığınız yerde sipariş vererek yemek yiyorsanız, yemeğinizi yanınızda götürdüğünüzde belli bir miktar çöpün çıkmasına engel olacaksınız. Sağlıklı beslenmiş olmak, ne yediğini bilmek ve paradan tasarruf da bonus puan! Daha ne olsun 🙂

4-matara kullanmak,

En kolay uygulanabilecek maddelerden birisi 🙂 Ne kadar faydası var ki demeyin, her gün aldığınız suyu mataranız ile yanınızda taşıdığınızı düşünün. Her gün kaç pet şişe çöpü çıkartmamış oluyoruz.

Hatta mataranız ile kahve aldığınızı?! Çok mu zor? Bir kahve zincirinden take away bir kahve aldığınızda; karton bardak değil tek çıkarttığımız çöp öyle değil mi? 🙂

5-sabun kullanmak,

Bu madde ilk etapta biraz zor gelebilir. Vücut için neyse de saçları için kaygı duyanlar olacaktır. Ama duş jeli ve şampuan kullanımı sadece çıkarttıkları plastik çöpü nedeniyle değil, kirlettikleri deniz suyuna da büyük tahribata yol açıyor.

Deneme-yanılma yolu ile saçımıza uygun sabun bulabiliriz. Hatta no shampoo diye bir akım da var. Yani şampuansız yıkanma. Araştırmanızı tavsiye ederim. Bir yazıda da bu metotlardan bahsedelim hatta.

Karolina Grabowska adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Şimdilik en minik adımlar bu şekildeydi, ilk etapta kurtulacağımız şeyler için buraya da bakabilirsiniz. Bir de sitesini de yazılarını da pek sevdiğim bir kadın var, konu hakkındaki yazısı için de buraya.

Azaldığımız, çöpümüzü de azalttığımız bir yıl olsun,

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir