minimalizm

ilk etapta kurtulmamız gereken eşyalar /minimalizm

İlk etapta “kurtulmamız gereken eşyalar”dan ufak bir liste yapalım istedim beraber;

Tekrar belirtmek istiyorum ben bir minimalist değilim, olma heveslisiyim sadece ve bakarsınız ileride başarmış olurum. Dolayısıyla bu önerileri kendime de not olsun diye buraya yazıyorum hepsi amatör öneriler.

Şimdi evdeki azalmaya eşyalardan başlamak gerekirse ilk gözden çıkarılacak olanları listeleyelim beraberce;

 • kurtulmamız gereken eşyalar listesinin ilk sırasında plastik tüm kaplar yer alıyor. şekli bozulmuş, rengi kararmış plastik her tür eşya yer kaplamakla kalmıyor hastalık da saçıyor onlardan arınan mutfak dolaplarımızda güzel ve temiz bir alan açılacağını düşünüyorum
ilk kurtulmamız gerekenler  photo by http://listelist.com
 • artık kesmeyen kör bıçaklar ve ucu kırılıp kararmış tahta kaşıklarda hemen mutfaktan çıkartılmalı, çekmecelere özgürlük =)
 • poşet, poşet, poşeeett.. poşet dağlarına son! öyle bir poşet delisiyim ki bir gün lazım olur diye diye dağ olmuştu evimde. aslında biriktirmek bir yana kullanmaya bile son vermemiz gerekir bana sorarsanız.
bari naylon olanları atın =)
 • kullanılmayan mağaza indirim kartları, kartpostallar, fişler, faturalar vb kağıt yığını buncağızları da ayıklamak gerekir kitaplıklarımızdan. Kurtulmamız gereken eşyalar için de en kullanışsızlar da bu maddede sanırım.
 • eski teknolojik ürünler de dağınıklık yapıyor dostlar yani şarj aletleri, bataryalar, kulaklıklar, eski cdler hatta atık piller bunlarda ilk elden çıkartılacak eşyalar
 • biblolar ya da artık biriktirmeye devam etmediğiniz pul, taş vb  koleksiyonların da yokluğu ferahlık verecektir inanıyorum 🙂

İlk etapta şunlardan kurtulduğunuzda dahi bir ferahlama gelecek inanın. Bu süreci bir yol kabul edin belki ilk küçük adımlar ama her şey bir anda olmuyor. Belki oda oda, konu konu ilerlemek fayda sağlayabilir. Ben bu yüzden adım adım ilerleyeceğim şekilde yazılar hazırlamaya çalışacağım. Önce gardırop, sonra çekmeceler veya önce mutfakta azalıp sonra yatak odasına geçmek gibi.

Vakit geçtikçe eşyalar, sadece eşyalar değil; olaylar, insanlar azaldıkça keyifle çıkartacağız fazlalıkları hayatımızdan inanıyorum.

sevgiler.

daha fazla minimalizm;

 • 100 eşya ile yaşamak için buraya;
 • mutfak detoksu için buraya;

*kapak resmi cottonbro adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

2 Yorum

 • Minimal Anne

  Minimalizm hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. 2015 yılından beri ben de minimalizm felsefesini benimsedim. Yaşamımın her alanında uygulamaya gayret gösteriyorum. Daha sade ve düzenli yaşamayı düşünen herkese de kesinlikle tavsiye ediyorum 🙂

  • aysun

   merhaba minimal anne,
   çok teşekkür ederim yorumun için. bloğuna göz attım da bebekli hayat yazını gördüm. hemen okumam gerek malum 🙂 bebekle minimalist yaşama çabalarım çok sallandı, sanki ihtiyaç olanla olmayanı ayırt edemiyor gibi hissediyorum bazen, bakalım siz neler deneyimlediniz?
   sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir