bayan yanı,  gebelik

annelik kutsal mıdır?

merhaba herkese!

düşünceli bir dönemdeyim gene, benim çok faydalandığım bir blogda gene beni annelik hakkında çok düşündüren, çok etkilendiğim bir yazı çıktı karşıma, bu yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. okumak için lütfen tıklayın. uzun yıllar önce yazılmış bir yazı; o dönem magazinde çok ses getiren ama aslında gencecik bir kadının hayatını kaybettiği bir olayın yazı sahibinde uyandırdığı duygular beni çok etkiledi, bu olaydan yola çıkıp anneliğin kutsallığı hakkında yorum yapmış ki üzerine iki çift laf etmek isterim bende.

kimsin sen?

malum sağımız solumuz kendini “yavrusunun anası, kocasının bitanesi”  vb şeklinde tanımlayan insanlarla dolu. gençlerin sosyal medya biyografilerine “cecelist-kunfeyekun-bjk” yazmalarını mesela gülümseyerek karşılıyoruz ya; aslında bu anasının kızı, yavrusunun annesi ekolü kadınlar da aynı durumdalar bence. hepi topu evleneli olmuş 3 sene, çocuk desen daha 2 yaşında ama kadın kendini bu şekilde tanımlamak istiyor.

öncesi yokmuşcasına, önceden hiç bir şey var edememiş veya hiç bir başarısı olmamışcasına. bir de gene hiç samimi bulmadığım “ben bu dünyada en çok anne olmayı sevdim” sözü var ki, herkesin ağzında. bu lafı da orada burada yazan insanların zaten hiç bir şey olamadıklarını görüyoruz şu hayatta. yani hiç bir şey olamadıkları için anne olmayı bu kadar sevdiklerini düşünüyorum ne yazık ki. annelik böyle bir form değil oysa ki yani gerek yok, hele bunun reklam edilmesi iyice samimiyetsiz kılıyor durumu.

Kim olmak istersin?

şimdi gelelim ne olabiliriz? yani bir şey olmak demek nasıl bir şey ki?

öncelikle bir iş sahibi olabiliriz, dolayısıyla hem üretime, hem ülke ekonomisine hem de ev ekonomisine fayda sağlayabiliriz..

iş yerinde üretmek zorunda değiliz, evde de üretebiliriz; çocuğumuza etkinlik üretebiliriz, ev yemekleri, el işleri üretebiliriz. bahçemize balkonumuza yerel tohumla bitki üretebiliriz..

dernek gönüllüsü olabiliriz, hayvan barınağı gönüllüsü olabiliriz..

öğrenci olabiliriz hala, merak ettiğimiz şeyleri öğrenmenin yaşı yok, meraklı olabiliriz..

insan ve kadın da olabiliriz arkadaşlar anne olmadan önce..

bir evladın bir erkeğin ya da bir eşin hayatınıza girdikten sonra sizin kimliğinizi tanımlamasına ihtiyacınız yok ki. zaten bir varlığımız ve kişiliğimiz var, o insanlar yanımızda olsa da var olmasa da var.

Çocuk doğurmak neden kutsal yapsın ki?

şimdi kızımı yetiştirirken de uykusuz gecelerim, yorgun günlerim oluyor, eve kapalı kalıyorum, yediğimi içtiğimi anlayamıyorum, kendimi tezime adadığım gibi kızıma da adıyorum. Neden? Kutsal bir varlık olduğum için mi? Hayır, kendi varoluşuma anlam katmak için.

sitesinden örnek verdiğim kadın blogger, bir tez yazma döneminden geçmiş; gayet sancılı ve yorucu olmuş, ardından çocuk yetiştirme dönemi ile ilgili yorumu ise yukarıdaki şekilde oluyor. ne kadar haklı değil mi? hepimiz çocuk doğuruyoruz, hepimiz çocuk yetiştiriyoruz bu bizi neden kutsal yapsın ki? neden diğer annelerden/kadınlardan/insanlardan daha üstün ya da kutsal olalım ki?

mutlaka sitesini ziyaret edip bu yazıyı okumalısınız, çok farklı noktalara değinmiş ismini bilmediğim ama mahlası çokbilmiş olan hanımın.

çocuk sahibi olmakla eser sahibi olmak konusundaki yorumuyla yazıma son vermek isterim sayın “çokbilmiş” hanımın.

Sonuç: Evet, bir eser meydana getirmek istedim. Evet, her eserim gibi ona da kendimi adadım. Vücudumu ve duygularımı yok saydım, ilmek ilmek ürettim. Ama bunu kızımın kafasına kakamam “Senin için saçımı süpürge ettim” diyemem; çünkü onun için değil, kendim için yaptım tüm bunları. Ve ben bir eser meydana getirdiğim için insanlık adına önemli biri olabilirim ama bu durum bana bir kutsallık atfedilmesini gerektirmez. Ben de tüm diğer üretime programlanmış insanlar gibi biriyim. Havva kızı olduğum için ahlaki açıdan üstün insan olmam benden beklenmemelidir. Benim hala bir bedenim ve ruhum var; isteklerim, beklentilerim var… 

çocuklara hem kendimizi adayıp hem de bu adanmışlıktan çocuklarımızı sorumlu tutmadığımız bir annelik deneyimi dilerim hepimize!

annelik okumaya devam edelim derseniz eğer;
  • çok sağlam bir bianet röportajı için buraya
  • hamile olduğunu öğrendiğinde sevinemeyenler buraya
  • hamileliğin ilk zamanları için buraya

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir