gebelik

1.trimester /bulantı dönemi :)

Selam dostlar 1.trimester nasıl geçiyor bakalım istiyorum beraber 🙂

Hamilelik dönemi hakkındaki diğer yazıları “gebelik” kategorisi başlığında okuyabilirsiniz.

Gebelik dönemini biliyorsunuz üçe bölüyorlar. Bu yazıda insanların 1.trimester dediği benim içinse sadece mide bulantılarından ibaret olan dönemden bahsedeceğim. 1-13 hafta arası hamileliklere verilen isim bu.

mesela burada 6 haftalık hamileyim, yılbaşı ve yoğurtlu mezeler hariç her şey skandal kokuyordu benim için.

1.trimester 🙂

Kimseyi ürkütmek istemem ama hiç hoş bir dönem değil arkadaşlar  🙂 Her şeyden tiksindiğim (hem psikolojik hem de gerçek anlamda) bir dönem. Tazı gibi her kokuyu aldığım, aldığım her koku karşılığında mide bulantısı hissettiğim bir üç ay. Sürekli sabret 4.ayla beraber geçecek demişlerdi ve öyle de oldu.

Psikolojik olarak ilk etapta ne kadar zorlandığımdan buradaki yazımda söz etmiştim. Emek harcayarak, çaba göstererek bebek sahibi olanlardan değilim bu yüzden de gerçekten endişelerden kurtulup mutlu panda olmayı beceremedim.

10 haftalık oldum 🙂

10 haftalıkken eşim daha iyi beslenmem gerektiğine karar verip beni zorla balıkçıya götürmüştü, burnumu tutup bir miktar yiyebilmiştim =)

Fiziksel olarak çok büyük çaplı bir değişim yaşamıyorsunuz. Sadece hafiften bir göbek çıkıyor o da pek çok Türk kadını ayva göbekli olduğundan sorun teşkil etmiyordur  🙂 Psikolojik olarak ise tek kelimeyle hormonların etkisi altına giriyorsunuz  =) Gereksiz alınganlık, bir duygusallaşma, reklamlarda dahi ağlanacak bir şeyler bulma.. Lüzumsuz korkular, kaygılar…

Şu anda tüm bunlara öyle uzaktan bakıyorum ki; 3 aylık bir kızçe annesi olarak yazıyorum bunları sizlere. Şu an her şey pek bir keyifli, strese gerek yok. Hele erkenden henüz 1.trimester `da stres olmaya hiç gerek yok. Ben pek yapamadım galiba ama güzel güzel tadını çıkarın gebeliğin. Her dönemi farklı deneyimlere açık hem de her hamilelik biricik.

1.trimester `ı özetlemek için neşeli bir dille ufak bir liste yapalım mı?

*birazcık aşerin, erkeklere de sonrasında anlatılacak hikayeler lazım  =)

*hamile kıyafeti olmayan şeyleri giyebileceğiniz son günler değerlendirin ama şu esprili tişörtler bence biraz itici

*ileride sırt üstü yatamayacaksınız bol bol yatın şimdiden

*topuklu ayakkabılara veda vakti yaklaşıyor

*vitaminleri, gıda takviyelerini ihmal etmeyin

*alkol ve sigaradan bu dönemde özellikle uzak durun, çok tiryakiyseniz dahi 2.trimesterı bekleyin derim

*erkenden gelen uyku yüzünden tüm diziler yarım kalacak bu dönem

*günlük tutmaya başlamak için en güzel zaman

*isim düşünmek ve bebeğe alışveriş için henüz erken sakin olun  =)

*bol bol fotoğraf çekilin, ama bol bol paylaşım yapmayın  =)

şaka bir yana;

Bunlar işin güzel kısımları tabi. Çok fazla bulantısı olanlar, düşük ya da yüksek tansiyonu olanlar, düşük riski olanlar  vb. pek çok gebelik sıkıntısı çekenler olabiliyor. Onlar hakkında pek yorum yapamam ama diyebileceğim tek şey bu dönem geçici! Kısa bir süre sonra hepsi geçmiş olacak bunu düşünerek sabredin. Sanırım en çok duymaya ihtiyacım olan şey de buydu “geçecek!”

Bir kaç yazı daha yazacağım maalesef bu konularla ilgili çünkü henüz zihnim çok taze ve belki ileride okuyup keyifleniriz kızımla beraber. Maalesef dememin sebebi ise yazmak istediğim konular değil pek ama bazen insanların şahsi tecrübelere de ihtiyacı olabiliyor. Siz de isterseniz paylaşabilirsiniz deneyimlerinizi benimle.

Hoşça kalın.

.

.

*Kapak resmi Amina Filkins adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir