bayan yanı,  gebelik

anneliğin ilk senesi /iyi ki doğdun bahar !

Anneliğin ilk senesi hesap özetinden hepinize merhaba,

Ağustos ayı ne kadar da uzun sürdü değil mi? Ay bitmeden yakalayıp, sizlerle paylaşmak istediklerimi şuraya iliştireyim.

Bu ay kızım bir yaşına girdi. Zamanın bu kadar çabuk geçmesi şaşırtıyor beni, sanki yaşımız ilerledikçe iyice hızlı geçiyor vakit. Ha bugün yazayım ha yarın derken ağustos un sonuna geldik  🙂 Geç gelen doğum günü yazısı olsun bu da madem. Olur da ileride kızım okursa buraları ilk yaş günüyle birlikte bende var ettiklerinin, anneliğin ilk senesi nin neşeli bir muhasebesini yapalım beraber.

Sadece var etmek de değil aslında yok ettikleri, değiştirdikleri, öğrettikleri de girsin madem listemize. Benim atladıklarım olursa lütfen iletin güncelleriz buraları  🙂

Bir yılda neler değişti hayatımda? neler öğrendim?

-uyku düzeni

Hanımlar ilk değişen bu oluyor bak, en ilk hem de  =). Eskiden davul çalsalar uyanmayan ben, annemin deyişiyle “gece yatmak sabah kalkmak bilmeyen” ben, Bahar hanım “bik” deyince yataktan fırlar oldum. Üniversitede yurtta kaldığım zaman odamızı süpürmeye gelen temizlikçi abla benim yatağın altını elektrikli süpürgeyle süpürürken dahi uyanmayınca ben, öldüm sanıp yan odalara koşmuş =) . O derin uykulardan bu tavşan uykularına geçebileceğime inanmazdım, hamileyken gece ben nasıl kalkarım çocuk ağlarsa diye hayıflandığım bile oldu hatta. Korkmayın korkmayın kalkıyorsunuz! Hele sabahları bile en geç 6.30-7.00de uyanarak çocuklu hayatın en sempatik hediyesi olan erken kalkmanın şerefine anneliğin senesi dolmadan ben de nail oldum  🙂

henüz 3 günlük!
-yemek düzeni

Artık yemek düzenim hanımefendinin yemek düzenine ayarlı. Hatta oyun düzenine, uyku düzenine, minnoşun keyfine bla bla blaa . İş yerinde öğle tatilinde yemek yerken iş arkadaşlarımın bana tekme atası gelirdi “hadiii” diye hahahahaa.. O kadar yavaş yemek yerdim. Şimdi eğer hep beraber masanın başındaysak yani küçük hanım da sofrada ise beni bir görün like an animal  🙂 . Bir motor, bir yaratık, bir aç gibi hızlı yiyorum ki kendim bile şaşarım bazen hala. Bu tabi yiyebildiğimiz bir durum oluyor, çocuğun huysuz olduğunda hasta ya da sıkıntılı olduğunda en son aklına gelen şey yemek oluyor maalesef. Yani yemek yemek değil yemek yapmak bile mümkün olmayabiliyor bazen. Ya da küçük hanım uyuyorsa ve sonunda sofraya oturabildiysek sessiz olmak için çatal bıçağı bırakıp elle yiyesim geliyor hahahaha =)

-tuvalet/banyo düzeni

Evet evet o da değişiyor. Bir yerde okumuştum “ilk iki yıl annenin tuvalet terbiyesi, iki yıldan sonra çocuğun tuvalet terbiyesi” diye güzel bir özet yapmışlar :). Bakın bu doğru. Emzirmek için gece kalkan anneler bilir , bebeler uyumadan tuvalete gitmek imkansız. Zaten süt olsun diye akşama kadar bir damacana da su içmişsinizdir hahaha çocuk uyusa da tuvalete koşsam diye bekler garibim analar. Ben anneliğin ilk senesinde terbiye oldum arkadaşlar :). Banyo da öyle hele lohusalıkta kişisel bakım en son planda geliyor kadınlar için, boşuna mı lohusa topuzu diye bir tabir var.

-kıyafet/makyaj/takı

Şimdi ne alaka demeyin, emziren anneler bilir ki bir gömlek can kurtarandır, yoldaştır; düğmeli her parça vazgeçilmezdir  :). Düğün dernek için kruvaze kesim elbiseler ne hoş, ne tatlıdır. Kıyafete uygun emzirme önlükleri annelik modasının zirvesidir =).  Ya sonra çocuk büyüdü, yürümeye başladı, yerinde durmuyor, çılgın keşiflerde; gene anne kıyafet giyerken düşünür “oram buram açılıp, saçılmadan hem de bebenin peşinden koşarken nasıl derli toplu görünürüm” diye  =).

Makyaj ve takı da ve hatta parfüm de bebek küçükken ona zarar vermesin diye bir müddet uzak kalınan sonrasında makyaja kavuşulan ama takı bebenin keşif yapma dürtülerini tavan yaptırdığı için bir müddet daha ertelenen sempatik kavramlar yeni anneler için. Emzirilen süre boyunca parfüm sıkmak da çocuk direkt soluduğu için zaten uzak durulması gereken bir şey. Yok illa takı takarım diyorsanız takın ama yok kulağım yırtıldı, yok kolyem koptu ben anlamam  =)

-sosyal çevre

Şimdi ilk yıl çok fazla sosyal olmayı beklememekte fayda var. Özellikle annelerin sıcak çaya hasret kaldıklarını çok duyuyorum 🙂 Hahaha şaka bir yana tabi ki gezip tozabilirsiniz sadece biraz daha bebeğin ihtiyaçları ön planda oluyor. Yani iş çıkışı arkadaşlarımla buluşacaksam eğer emzirip çıkabilecek durumda olmak için bebenin bulunduğu eve yakın mekanlarda buluşma ayarlamaya çalışıyorum. Annemin evi çok merkezi ve bol cafeli bir muhitte mesela buluşma olacağı gün sabahtan bebeği anneme bırakıyorum. Böylece iş çıkışı önce eve uğrayıp emzirip, sağdığım sütleri dolaba koyup ondan sonra dışarı çıkma imkanım oluyor. Ama saat 21.00 civarı buluşmaları bana uymuyor mesela, çünkü hanımefendi uyuyor oluyor gibi gibi. Ev gezmelerinde hiç sıkıntı yok bebekle rahat rahat gidebilirsiniz gençler. Amaaa gece gezmeleriymiş, kulüplerde çılgın eğlencelermiş, fasıllarmış falan o iş bi iki yıl yalan =)

bazı 7 aylıklarla kahve keyfi 🙂
-tatil

Bebekli tatil en çok korkulan konulardan bence. Hem tatilin tatil gibi olmama ihtimali, tatilde bebenin ne yiyip, içeceği, tatilde uyku düzeninin ne kadar bozulacağı ve en kötüsü tatil sırasında bebeyi hasta etme ihtimali! Bunların hepsi tabi ki en kötü senaryolar ama bunları hesaba katarak plan yapmakta fayda var ki hazırlıklı olmuş olursunuz. Bebe daha ufakken otel tatili öneriyorum ben, biraz daha hareketli olduğunda bebek arabasında da rahat oturuyorsa şehir/kültür tatili yapılıyor çok rahat. Ama mesela bir müzeye gidip iki saatinizi ayıramazsınız, bir restoran buldunuz uzuuun uzuuun yemek sohbetleri yapamazsınız, ya da kahve molası verdiğiniz kafede de bebeyi oyalayacak malzemenizin elinizin altında olması gerekir. Benim küçük hanım yürüme döneminde olduğu için her mekanı, her caddeyi bol bol gezip, keşfetmek istiyor bu da oturduğumuz yerdeki bütün masalara ufak bir ziyaret yapmamıza sebep oluyor ki, işte bu çok kötü  =)

ilk tatilimiz/çeşme

Şimdilik ilk yıl benim aklıma gelenler bunlar, siz de anneliğin ilk senesi `nde neler değişti? Ekleme yapılır elbet. Ama neşeli şeyler ekleyelim istiyorum  🙂

Bahar hanıma güzel bir doğum günü yaptık. Güzelden kastım, hem çok güzel şeylere vesile olan hem de oldukça minimal bir doğum günü oldu. Bir sonraki yazımda da ondan bahsedeyim, iyiliklere vesile olanlar olsun konu başlığımız da. Okumak isterseniz yazı burada.

Nice senelerimiz olsun hep beraber!

Hepinize ailelerinizle güzel, uzun ömürler dilerim !

*Kapak Kristina Paukshtite adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir