bayan yanı

evlilik sorunsalları /çözümü var mı?

Arkadaşlarımla hatta evli arkadaşlarımla uzun zamandır evlilik içindeki mutluluk, beklentiler, hayatın sorumlulukları gibi konularda konuşuyoruz. Bu konulardan konuşma sebebimiz elbette ki herkesin kendi evliliğinde yaşadığı sorunlar. Herkesin sıkıntısı farklı, ortak yön evli olmamız ve bazı şeylerden şikayetçi olmamız  🙂 gerçi sonra bu ortaklığa değiştirme arzusu da eklendi. 

Yani şikayet ettiğimiz şeylerle ilgili değiştirme arzusu barındırıyor olmak güzel. Çünkü değişim için öncelikle sorunun kaynağına odaklanıyoruz sonra kendimizde de sorun arıyoruz. Önce kendimizdeki sıkıntı yaratan duruma müdahale ettiğimizde de bazen karşı tarafla inorganik bir bağlantı kurmadan kendiliğinden bazı şeylerin değiştiğini gözlemleyebiliyoruz.

çözüm yolları?

Bu evli ama ufak tefek sıkıntılar yaşayan arkadaş grubumdan herkes farklı bir yol izledi bu sıkıntıları çözmek için. Ya da çözmek için de demeyelim çözemediği için diyelim, o kelime daha doğru galiba.

boşanmak?

-Arkadaşlarımdan birisi boşandı bu sürecin sonunda. Hem de oldukça hızlı ve anlaşmalı biçimde. Bizi en şaşırtan kısmı hızıydı diyebilirim. İlk etapta çok üzüldü arkadaşım, ama şu an o kadar keyfi yerinde ki ilk başta bize en olumsuz seçenek olarak görünen boşanma onun için 2.ayın sonunda mutluluğa açılan kapı oldu.

Neden bu kadar mutlu olduğuna gelince; yıllardır evliliğin hatta çocuk/adamın yükünü çeken omuzları bir anda kuş gibi hafifledi. Bilirsiniz böyle adamları çok iyidir, hoştur ama annelik yaptırır kadına. Kadınsız hiçbir sorununu halledemez ve çok yorar kadını. Sonra bunca yıllık evliliğinde kendi için maddi/manevi hiçbir şey yapmadığını fark etti arkadaşım. Ve hemen önce spora sonra hayali olan dans ve bir dövüş kursuna yazıldı. Elbette bu yoğun temponun da ona boşanma üzüntüsünü unutturma da çok yarar sağladığı ortada. Sonra hiç kimseye danışmadan, hesap vermeden kendi kazandığı parayı almak isteyip de alamadığı şeyler için kullanmaya başladı bir müddet. Bu bile ne büyük rahatlama verdi kendi paranı, dilediğince harcamak! Çok daha iyi ve işe çok yakın bir muhite taşındı ve tam gönlüne göre ferah bir ev buldu. Yollarda geçirdiği zaman da cebine kaldı.

Yani ilk etapta olumsuz görünen durum azıcık zaman içinde nasıl da olumluya döndü görüyorsunuz. Sormadan söyleyeyim çiftin çocukları yok. Uzun yıllar süren evliliklerinde yapmak istememişler ve şimdi arkadaşım “her işte bir hayır var” diyor bu konu hakkında da.

çocuk yapmak?

-Bir diğer arkadaşım oldukça geleneksel bir aile hayatına sahip hatta çekirdek aile ile değil akrabalar falan biraz koloni halinde yaşıyorlar. Bana sorarsanız onun en büyük sıkıntısı kalabalıktan, telaşeden kendini dinleyememesiydi. Bu yüzden tam anlamıyla ne istediğini bilememesiydi diye düşünüyorum. O, beklentilerini azaltma yoluna gitti. Yani bir eşten, bir evlilikten ne kadar beklentin azsa o kadar mutlu olunacağını düşünüyor. Bence pek çok evlilik modeli için (en azından geleneksel ve domestik yaşayanlar için) bir çözüm olabilir. Hatta ikinci çocuğu yapmaya karar verdi ve şu anda sadece evladıyla meşgul kafası, adamı rahat bıraktı  🙂 Şaka bir yana çok temel bir sorun olsa bu iki yaptığı hareket de çözüm olmazdı. Yüzeysel ama iyi adamların verdiği yüzeysel sıkıntılar yüzünden kendini yıpratmamak gerektiğini öğrenmek adına iyi bir örnek bence.

evlilik terapisi?

-Bir diğer arkadaşım ne boşanmak ne de çocuk yapmak kadar radikal iki kararı da vermeden önce ilişki terapistine gitmenin daha doğru olacağını düşündü. Bence en yerinde kararlardan birisi çünkü muhtemelen sıkıntımız iletişim kaynaklı yani majör bir problem yok. İki taraf da iyi niyetli ama ufacık tartışmalar öfke kontrolü sağlanamadığı, yanlış anlaşılmalara meydan verildiği için kavgaya dönüşüyor. Terapiye gitmenin hem objektif birisi hem de bir uzman tarafından dinlenmek anlamında çifte daha anlatıp, içini dökerken bile fayda sağlayacağını düşünüyorum. Hatta kendisine anlatmadığı şeyi orada evlilik terapistinin yanında anlatacağı için de çifte fayda sağlayacağını düşünüyorum.

özeleştiri?

-Bize bakarsak eğer; ben biraz kendimle ilgilenmeye başladım. Yani birisine haksızlık yapıp kestirip atmadan önce ben nerede hata yapıyorum önce onu tespit etmek istedim. Kendimi hatalı hatta fevri bulduğum çok nokta oldu. Sosyal hayatımda kimseye sesini dahi yükseltmemiş ben mevzubahis annem ve eşim olunca hiç de o kadar duyarlı davranmadığımı fark ettim. Nazı geçmek diye bir deyim var bilirsiniz aslında bence bu biraz suiistimal etmek. Onların sana ne olursa olsun sırt çevirmeyeceklerini bilmek, onları kırmanı göze almanı sağlıyorsa bu işte bir sıkıntı var demektir. Çocukluğumu düşünmeye başladım; oradan kaynaklanan bir sorun olabilir mi diye. Annemle ve eşimle daha çok sohbet etmeye başladım bu konulara dair ve ikisinin de şikayetlerinin benzer olduğunu gördüm. Bu şimdi çok önemli bir nokta bence; düşünsenize en sevdiğiniz iki kişi aynı şeyden şikayetçi demek ki gerçeklik payı çok yüksek. Ve istemeden de yapıyor olsanız düzeltmeniz/değiştirmeniz gereken bir davranış var demektir. Anne olmamın da benim duyarlılığıma, endişelerime olumsuz anlamda kattıklarını keşfettim bir de, daha kaygısız olmaya çalışıyorum. Bunlar da benim evlilik sorunsalları ödevlerim oldu, gelişme kaydederim umarım  🙂

Evlilik değişik bir kurum. Yani aşkın ilk halinin elinde kalmasını istiyorsan eğer emek vermek gerekiyor. Aşk dediğin şey zamanla boyut değiştiriyor; evliliği baki kılan ya da mutlu kılan şey sadece aşk değil çünkü. Şefkat, evlat sevgisi, sorumlulukların paylaşılması vb. pek çok etken var. Haa bir de “neşe”  🙂 Benim hiç bahsetmediğim ve aslında çok da barındırmadığım bir şey. Bu konudaki eksikliğimden mütevellit bugün bir arkadaşım gönderdi Budizm e göre gerçek aşın dört unsurunu açıklayan yazıyı. Merak edenler için orijinal metnin linkini buraya bırakıyorum.

Okuyunca hemen öz eleştiri yapın ve siz de ne eksik düşünün bakalım.

Herkese neşeli günler dileyelim o zaman  =)

 

*Kapak Anastasia Shuraeva adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

*İyi gitmeyen evlilikler ve tortularının yıllar sonra çocuklarda uyandırdıkları hakkında bir yazı okumak isterseniz de buraya.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir