minimalizm

sadecilik / kaynaklara bakalım

Sadecilik hakkında arayışta olabileceğini düşündüğüm okurlar (ve tabi ki kendim) için bir ufak listecik yaptım. Malum Türkçe kaynak biraz az ama son dönemde bloglar da bu açığı kapatma yolunda ilerliyor.

öncelikle kitaplardan başlayalım;

*HAYATI SADELEŞTİRMEK İÇİN DERLE, TOPLA, RAHATLA: Kitabın yazarı  Japon temizlik ve organizasyon uzmanı Marie Kondo. Ve bu kitap beş milyona yakın satmış. Düzenleme/katlama/depolama alanlarında bir uzman kendisi.

bu da bir katlama örneği

*BASİT YAŞA, MUTLU OL: yazarı Haluk Öztekin, kendisi bir e-kitap. Ama henüz okumadım.

*AZ’LA MUTLU OLMAK: SADE YAŞAM REHBERİ -yazarı Francine Jay. Ve bence kilit cümlesi “daha çok satın alarak kim olmayı istiyoruz?”

sempatik kapak tasarımı

*DAHA SADE BİR HAYAT: yazarları kim john payne & lisa m.ross. Doğan Kitap şöyle bir giriş yapmış açıklama kısmına; “Çocuk yetiştirmede daha sadenin gücünden yararlanın. Çocuklarının hayatlarını yavaşlatmak isteyen ama nereden başlayacaklarını bilemeyen ebeveynler için bir ilham kaynağı…” Bir anlamda çocuğu tüketim çılgınlığından ve reklam bombardımanından nasıl koruyacağımızın yolunu gösteren bir kaynak.

çocuklar =)

*SADE: yazarları Begüm Başoğlu ve Ege Erim’in yazdığı bu kitap; “gardırop (giysi dolabı), ev, yemek, egzersiz, ilişkiler, para, iş hayatı, teknoloji” başlıklarında sadeliği anlatıyor. Bu iki ablayla Ayşe Arman sayesinde tanıştım, röportajlarını okumak isterseniz eğer burada! Edebiyat mezunu ikili, kitapla kalmamışlar sadecilik ile ilgili bir de blogları var onun da linki burada.

kapak da sade 🙂

* SADE/CE: kaliteli, anlaşılır ve SADE ! Filiz Otay Demir’in editörlüğünde, on üç yazarın tüketim olgusu ve sadelik üzerine düşüncelerini aktardıkları denemelerden oluşan bir kitap. Remzi Kitabevi yayınlarının satıldığı kitapçılarda bulabilirsiniz.

bloglara bakacak olursak eğer;

*http://basitbirsey.com/ yazarı Melih Akdağ güzel, incelemesi keyifli bir blog hazırlamış. Hatta ilkesini “kendime karşı dürüst olmak” olarak çok da hoşuma giden bir biçimde tanımlıyor. Yazıları adına yakışır biçimde yalın ve anlaşılır. Mutlaka göz atmanızı öneririm.

*http://minimalistimben.blogspot.com.tr/ sadecilik ile ilgili incelemeniz gereken bir minimal site daha. Ama yazarın ismi saklı, kendi tercihiyle saklı kalmak istemiş. Tasarımı bile minimalizm hakkında bir referans bana sorarsanız =) Minimalist yaşamından öncesini de ufaktan anlatıp, günümüz dünyasında sürekli karşımıza çıkan tüketimsel çılgınlıkları (yılbaşı, düğün vb.) net bir şekilde (inceden gülümseterek) eleştiriyor.

*http://turkisiminimalizm.blogspot.com.tr/ benim çok hoşuma giden ama çok az takipçisi olduğunu gördüğüm bir minimalist blog da burada. 2012 yılından bu yana yazan yazarımız ilgilendiği konu hakkında Türkçe çok kaynak bulamayınca kendi deneyimlerini yazmaya karar vermiş. Ve ortaya bu keyifli blog çıkmış. Hatta kendi yaşadığı dönüşümü, o sürecin tamamını gayet şık bir anlatımla okurlarına sunuyor. İstanbul`dan ayrılıp daha sakin bir şehre taşınması bile kararlılığı açısından takdir edilesi, incelemenizi öneririm.

Şimdilik önerilerim bu kadar elbette keşifler arttıkça paylaşımlar da artacaktır. Ve varsa sizin de önerileriniz, yorum olarak bırakabilirsiniz.

sevgiler.

*

*

*Sadecilik hakkındaki diğer yazılarım için buraya.

*Kapak resmi Arina Krasnikova adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir