kitap kokusu

kurtlar imparatorluğu film mi kitap mı?

polisiye/gerilim türünün en iyi yazarlarından Jean Chistophe Grange`ın Türkiye`de ses getiren kitabı “kurtlar imparatorluğu” mu? yoksa onun film uyarlaması mı?

kurtlar imparatorluğu /doğan kitap

kitap severleri gene buradan alalım;

 • Öncelikle yazarımız bu türün en iyi temsilcilerinden birisi; bu da kitabın ister istemez en güçlü yanını oluşturuyor. Jean-Christophe Grange`ın yazdığı bir romanın kötü olması çok düşük bir olasılık ki bu kurtlar imparatorluğu olsun. Sağlam polisiye okurları bilirler bunu zaten. (ufak hayran bildiriyor :)) O kadar detaylara önem veren, eseri öncesi konuya öylesine hakim olan bir yazar ki romanlarını okurken gözünüzde canlanıyor tasvirleri.
 • Kurtlar imparatorluğunun ana karakterinin Türk bir kadın olması ve “bozkurtlar” denilen bir gruptan bahsetmesi kitabın Türkiye`de bu kadar tutmasının da sebebi. Hatta bazı eleştirmenler yazarın geniş Türk okuyucuya kurtlar imparatorluğu sayesinde eriştiğini yazmış.
 • Bilinç karmaşası yaşayan bir Fransız sıradan kadının aslında sıradan bir kadın olmadığını, hatta Fransız dahi olmadığını pek çok maceralı yoldan keşfediş öyküsü diyebiliriz tek cümle ile. Ama o nasıl sıradan olmamak; Fransız gizli servislerinden, Türkiye`deki ülkücü mafya babalarına; uyuşturucu kaçakçılığından Nemrut Dağı eteklerine bir macera.
 • İkinci sarmalda Türk mahallesinde başlayan seri cinayetleri araştıran heyecanlı bir polis var. Ve arka planda göçmen sorununu sunuyor yazar bize. Kaçakçılık ve Türkiye konularında uzman ama görevden el çektirilmiş polisimizin devreye girmesiyle soruşturmanın seyri değişiyor.
 • Mükemmel bir kurgusu var; iki ayrı olay örüntüsünü kitabın ortasını geçtikten sonra hem ilmek ilmek çözüyor, hem bağlantıyı kuruyor. O kadar yaratıcı bulmuştum ki hikayeyi; aslında yaratıcılık doğru tabir değil. çünkü klasik çaylak polis-kurt polis ikilisi var, estetik ameliyatla yüz değiştirme hikayesi var vb. ama asıl olay da zaten bu değil mi? konudan ziyade anlatım tarzının özgünlüğü?
 • Bu hafızası bulanık genç kadınla, göçmen kadın cinayetleri soruşturmasının birleşmesi ile aksiyon dozu yüksek, fazla merak uyandırıcı bir okuma imkanı sunması da kitap severler için bonus point 🙂 .

kurtlar imparatorluğu film

kurtlar imparatorluğu filmden bahsedecek olursak eğer;

 • Filmin en güçlü yanı tabi ki ünlü oyuncu Jean Reno’nun “kurtlar imparatorluğu” nu yakından tanıyan kurt polis olarak rol alması.
 • Filmde ilk dikkatimi çeken şey; kadın karakter Annanın bilinç bulanıklığı yaşadığı anlardaki görüntülerin rahatsız ediciliğiydi. Kitapta anlatılanlara kıyasla çok sert hatta korkutucu buldum. Gerilimden zaten korkuyu artıran görüntüler bana sorarsanız dramaturjik olarak filme bir katkısı yok.
 • Diğer önemli detay filmin ne yazık ki biraz yanlı bir anlatıma sahip olması. Hatta pek çok eleştirmen filmi ırkçı ve islamofobik bulmuş. Ben de son yirmi dakikası Türkiye“de geçen filmin Türkiye sahnelerini oldukça oryantalist hatta egzotik buldum. Bilirsiniz film endüstrisi sever böyle şeyleri ama film Türk-Fransız ortak yapımı ve senaryolaşma aşamasında Grange da bulunmuş ama daha çok izleyici çekeceği düşünürek böyle kurgulanmış sanırım.
 • Tabi kitapta Nemrut Dağı`ndan bahsettik ama filmde bu mekan Kapadokya olmuş. Artık nasıl bir kaygı ile değiştirdi film ekibi bilemiyorum.
 • Filmin sonunu oldukça şov buldum. Kitabın sonu gayet ters köşe gayet merak uyandırıcı. Oysa filmde klişe yardıma ihtiyacı olan doğulu kız ile onu kurtaran batılı adam hikayesi var; mağdur Türk Kızı ve kahraman Fransız polisi 🙂
 • Nesini oldukça beğendin derseniz filmin eğer; kitapta çok üzüldüğüm çaylak polisin sonunu filmde oldukça değiştirmişler. O çaylak ama ahlaklı polisin hak ettiği şekilde bir sonu olmasına sevindim. Film ile kitabın en temel ayrıldığı yer karakterlerin ölmesi durumu diyebilirim hatta.

sonuç olarak;

Ben ebedi kitapçı olarak çok objektif değerlendirme yapamayacak olsam da kurtlar imparatorluğu kitabı, filmini döver. :). Kitabı hatta yazarın diğer kitaplarını da mutlaka okumanızı öneririm. Filme gelince milliyet tandanslı hassasiyetleriniz varsa rahatsız edici gelebilir. Buna göre izlemeye karar vermenizi tavsiye ederim. Bir de karanlık filmlerden hoşlanmıyorsanız da sevmeyebilirsiniz. oldukça karanlık bir çekim tekniği kullanmışlar. Gene de benim için kitaptan bağımsız iyi bir seyirlikti. Jean Reno da her zaman izlemeye değer bir aktör.

Hem kitabı okuyup hem filmi izleyenler siz ne düşünüyorsunuz?

hem kitap hem film devam etmek isteyenler;

herkese iyi okumalar, keyifli karantinalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir