bayan yanı

dünya emekçi kadınlar günü

merhaba,

bugün “dünya emekçi kadınlar günü” ya da kısaca “dünya kadınlar günü”. ben tabi emekçi kadınlar tabirini daha çok sevsem de dünya kadınlar günü ismi dahi güzel. bu noktada kadınlar lehine birazcık pozitif ayrımcılık yaptığımı kabul etmem gerekiyor sanırım =)

bu günün ortaya çıkmasına sebep olan olay çok trajik, pek çok kadının ölümüne sebep olan bir grevin acı bir yangınla sonlanması. düşünsenize işçi, emekçi kadınlar daha adil bir çalışma ortamı, insani mesai saatleri için seslerini duyuramayınca grev kararı alıyorlar. grev şüpheli bir yangın sonucu üstelik 129 tane kadının can vermesiyle son buluyor. yıllar sonra da bugün “emekçi kadınlar” olarak dünyanın pek çok yerinde kutlanmaya başlıyor.

emekçi kadınlara ve o kadınların iş hayatında karşılaştıkları zorluklara dikkat çekilmesi açısından olumlu bir gün. ne kadar verim alınıyor evet tartışılır ama en azından toplumda bir farkındalık yarattığı fikrindeyim.

bugünün kutlanış şekline baktığımızda kozmetik ve kadınlara yönelik ürünler satan mağazalarda dev indirimlerle karşılaşıyoruz aynı şekilde sanal çiçekçilerden de bu özel gün için çiçek fiyatlarında artan oranlı indirim mesajları geliyor telefonlarımıza. bu bana biraz ironik de geliyor aslında. çünkü çark öyle bir çark ki; işe giderken giymek kullanmak üzere alışveriş yapabilmek için işe gidiyoruz bir anlamda.

şahsen yoğun bir mesaim var sadece mesai saatleriyle kalmayan beynimin işten çıktıktan sonra da işle ilgili meşguliyetlerinden ötürü ruhumu, beynimi dinlendirmek için vakit harcamam gerekecek kadar kafam meşgul. bu bilgiler cebimizde kalsın; bu iş yoğunluğunun arasında işe giderken benden şık giyinmem, bakımlı olmam ve mümkünse makyajlı olmam bekleniyor.  zaman anlamında bu üçlüye harcananın yanında maddi olarak da eğer kredi kartı ekstrelerinize bakarsanız ne kadar masraflı olduğunu göreceksiniz. ama tek bir cümlem var; “çark böyle dönüyor”.

uzun zamandır kozmetik ve kıyafet alışverişi konusundaki kararlılığımı biliyorsunuz. neredeyse 1,5 yıldır denemeye çalışıyorum, almamaya çalışıyorum vb. şuan kısa dönemlik bir geriye dönüp baktığımda hiç yeni kıyafete, ayakkabıya ve kozmetik malzemesine ihtiyaç duymadığımı ince bir gururla görebiliyorum. az kullandığım her parça elimde yeni bir parçaya dönüştü. ihtiyaçları yalnız -gerçek ihtiyaçları- sıralamaya sokmuyorum. bu benim için kuvvetli bir güneş kremiyken senin için sağlam bir pabuç olabilir =)

gelelim “emekçi kadınlar günü”ne, n`apıyorsunuz emekçi kadınlar bugün? ya evlerin emekçi kadınları ne yapıyor bugün? lütfen indirim mağazalarına koşmayalım bugün gerek yok. bulunduğunuz her şehirde inanın bana en az bir iki tane “kadınlar günü” etkinliği olacaktır. onlara gitmeye ne dersiniz? çok siyasi şeylere de gerek yok mesela bugün İzmirde İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Öğretmenler Korosunun “Kadın Şarkıları Konseri” var saat 20.00de.

posterimiz burada dursun 🙂

müzik sevmeyenler için bugün açılışı yapılacak bir sergi haberim var; Konak Belediyesi`nin düzenlediği “Kadınca Seramik Sergisi” var Güzelyalı Kültür Merkezinde, 6 Nisana kadar açık.

bu da dursun sayfamda 🙂

Büyükşehir Belediyesi ise 8-12 Mart arasında çeşitli etkinlikler düzenliyor. çok güzel ve dolu dolu bir program yapmışlar incelemek isterseniz eğer sitenin linkini buraya bırakıyorum. İzmirli dostlarım mutlaka incelesin derim. çünkü güzel konserler de var kaçırılmaması gereken 🙂

                                               bu da etkinliğin afişi 🙂

benim yaşadığım şehirden yapılabilecek bir kaç etkinlik bu şekildeydi, siz de bulunduğunuz şehirdeki, ilçedeki etkinliklere bir bakın derim. kafanıza alışveriş yapmaktan daha fazla uyacak bir etkinlik kesin vardır.

emeğimizin, gücümüzün farkında olacağımız güzel bir gün olsun.

kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir