yaşam

Oxford sınav soruları gerçek mi?

merhaba,

internette uzun zamandır dolaşan bir efsane var. mutlaka denk gelmişsinizdir; Oxford sınav soruları.

çok güzel, yaratıcılığı körükleyen, bilgiyi de gerektirirken asıl hedefi yorumlama becerisini ölçmek gibi görünen sorular.

internetteki kaynaklardan topladığım soruları burada sizinle de paylaşacağım, bilmediğimiz bir şey var ki bu soruların gerçekliği? açıkçası şehir efsanesi gibi duran bir yanı da yok değil. bu soru işaretlerini bir yana bırakıp sorulara bi bakacak olursak eğer;

-Kısa bir hikayeyi, bir romandan farklı yapan nedir?                                         

-Şiir, anlaması güç mü olmalıdır?

bu iki sorunun Modern Diller bölümleri için sorulduğu söyleniyor, ilk soru tek kelimeyle süper yani kitap, hikaye, roman okumayan insan turnusolü resmen 🙂 peki ikinci soruya ne diyorsunuz? öyle bir soru ki sanki ilkokul çağındaki çocuklar için daha uygun gibime geldi benim.

-İnsanların neden iki adet gözü vardır?

bakın bu soruda öyle sanki küçük çocuklar için tasarlanmış gibi, aslında bölüm Deneysel Psikolojiymiş. yani belki de hiç ama hiç çocukları hedefleyen bir soru değildir belki ama biz aldığımız eğitim sebebiyle böyle algılıyor olabilir miyiz?

-Uğur böcekleri kırmızıdır. Çilekler de öyle. Peki neden?

-Kaplanların soyu tamamen tükenirse, bu bir önem arz eder mi?

bu iki güzel soru da Biyoloji bölüm sorularıymış. mesela bunlar benim çok hoşuma gitti. kırmızı renkli çiçek ve böcekler için bilimsel olarak verilecek hiç cevabım yok ama hayalimde hem gen skalasıyla hem de pigmentasyonla ilgili süper bir cevabı vardır bu sorunun diye canlanıyor 🙂

-Eğer park yapılması yasak yerlere araba park etmenin cezası ölüm olsaydı ve kimse yasak yerlere park etmeseydi, bu doğru bir hukuk kanunu olur muydu?

ben bu soruyu çok beğendim ama gerçekliği gene şüpheli çünkü ben üniversitedeyken modern hocalarımız sınavlarda bize bu tip sorular sorarlardı. yani diyeceğim şu ki; bu gibi sorular bir okula giriş sınavı değil de ancak vize sorusu falan olabilir. ama düşünceyi geliştirmesi açısından en sevdiğim soru tipi budur. süper münazara sorusu olur.

-İnsanlar için “normal” ne anlama gelir?

sorunun süperliğine bakar mısınız? psikoloji bölümü için giriş sınav sorularından olduğu söyleniyor ama sosyoloji için de kullanılabilir bence 🙂 bir anlamda insanlar için ne anlama geldiğini anlattığın “normal” kendine göre olacak. yani insanlar için normal budur dediğin şeyin içinde senin için de normalin ne anlama geldiğini barındırıyor. süper!

-eğer yeni bir müzik aleti icat etmeniz gerekse sesini neye benzetirdiniz?

müzik bölümü için giriş sorusuymuş ama soruya baktığınızda sanki ilköğretim çocukları konservatuar sınavlarında sorulabilir gibi durmuyor mu? 6 yaş çocuğuna bu soruyu sorduğunuz zaman alabileceğiniz cevapların ne kadar eğlenceli olabileceğini tahmin edebiliyor musunuz?

-veri tabanı kavramını 8 yaşındaki yeğeninize 3 cümlede açıklayın.

bu sorunun hangi bölümle ilgili olduğu hakkında bir bilgi yok ama bilgi işlem gibi bilgisayar mühendisliği vb konularla ilgili bir bölüm olduğunu düşünüyorum. ama Einstein ın bir sözü var “eğer bir konuyu 6 yaşındaki birisinin anlayacağı şekilde anlatabiliyorsanız o konuyu öğrenmişsiniz demektir” diye, aklıma bu söz geldi direk. mesela ben veri tabanı kavramını küçük bir çocuğun anlayabileceği şekilde nasıl özetlerim bilemiyorum =)

şaka bir yana bu sorular gerçek olsa da olmasa da güzel, düşündürücü ve cevaplayan hakkında pek çok fikre varabileceğiniz sorular. ama gene de gerçek olmadığını bir şehir efsanesi olduğunu düşünüyorum =)

gönül ister ki okullarımızda ezber soruları yerine bu tarzda sorular sorulsun. kim bilir belki yaratıcı ve yenilikçi öğretmenlerimiz sayesinde bir gün olur.

siz ne tip soruları seversiniz?

sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir