yaşam

yeni yıl, yeni umutlar

merhaba,

çok seviyorum yılbaşı zamanlarını, sanki her yeni yıl yeni bir şans gibi geliyor. düşünsenize bir yılın daha bitişini görmek nasip olmuş bizlere. nedense saçma bir neşe gelir bana 🙂 ‘almadım blog’la tanışmadan pek evvel çılgınca sevdiklerime ufak tefek yeni yıl hediyeleri alırdım. zaman içinde bu bana biraz saçma gelmeye başladı yavaş yavaş azalttım derken ‘almadım blog’ bende başka bir farkındalık oluşturdu. o dönemden sonra gereksiz alışverişin -hediyeler de dahil- çok büyük bir kısmından kurtulmuş oldum tabi hala önümde uzun bir yol var ama sadece yılbaşının neşesini yaşamaya kararlıyım =)

2016ya bakarsak bir dönüp; bireysel anlamda değil ama ülkece, dünyaca çok zor geçti bence 2016. haberlere, televizyonda gördüklerime, kitaplarda okuduklarıma ağlamakla geçti pek çok zamanım. elimden bir şey gelmez demeden, şu bulunduğumuz anda gözümüzün önünde hemen yanı başımızda, yan sokağımızda, şehirlerimizin meydanlarında gördüklerimize ufak bir faydamın dokunması için çaba sarf ettim diye düşünerek kapatabilirim bu yılı. elimi vicdanıma koyduğumda daha fazlasını yapabilir miydim diye soruyorum aslında evet biraz daha fazlası gelirdi elimden ve 2017 için kendime söz veriyorum.  2017 hedeflerimi burada  okuyabilirsiniz.

kardeşlik 🙂

mülteciler çok tartışmalı bir konu, ben bu konunun her zaman ki gibi insani tarafındayım her kim ki yardıma ihtiyacı var durumu, konumu, milliyeti hiç önem arz etmez benim için. ama bu konunun diğer tarafında bulunan dostlarım için de yeni yıl önerilerim var; sokak hayvanları için her gün kapınızın önüne 2-3 liralık mama bırakabilirsiniz marketlerde satılan dostluk mamaları çok uygun ya da yarım kilo süt bile bir iki kedinin karnını rahatlıkla doyurur. hayvanları da sevmeyen dostlarım olabilir zarar vermediğiniz sürece gene sıkıntı yok, yeni bir önerim var; mahallede, sağda solda mutlaka bir düşkün, bir kimsesiz yaşlıcık elbet vardır. onu bulun abi, o kimsesi olmayan yahut kimsesi olan ama oncağıza faydası olamayan kişi, aile, çocuk, yaşlı her kimse bulun onu. sonrası iki taraf için de keyifli, ufak tefek ne eksiği var bakın bakalım. önceliğimiz para vermek değil ama erzak, kömür, giysi vb. olmalı tek başınıza gücünüz mü yetmiyor alın size süper bir sosyal sorumluluk projesi 🙂 işyerinizde üç tane hayırsever arkadaş size yetecektir. böylece her ay üç-beş artık ne toplanırsa bir insana yardım etmenin keyfini yaşarken sayenizde birileri birazcık daha mutlu olacaktır. var mı bundan daha güzel bir keyif sorarım size? 2017 bunlar için bir başlangıç olsun mu ne dersiniz? yok dahası mı lazım öğrenciler var dostlarım 🙂 herkesin her türlü yardımını kabul edebilecek ilk öğretimden üniversiteye kadar geniş bir skalada insan topluluğu var. bunu da bir değerlendirin önümüzde ki yıl derim. bu konuların her biri için detaylı birer yazı hazırlarım ama yılın sonu için elimizde bir done olsun istedim.

velhasıl kelam siz birilerine el uzatmak isteyin bu yeni yılda seçeneğiniz çok inanın bana. ama ufak demeden az demeden yapın derim ben 🙂

sizleri yeni yıl umutlarıyla selamlıyorum =)

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir