yaşam

2017 hesaplaşma :)

selam,                                                                                                                                        yeni bir yılı görmüş olmanın sevinciyle merhaba diyelim;

ve hemen öz eleştiri yapmak için kolları sıvayalım; 2017 ye girerken yazdığım yazı bir nevi yapılacaklar listesi burada.

öncelikle yardım organizasyonlarına ne kadar vakit ayırabilmişim onu değerlendireyim,

*yardım ettiğimiz nene için gayet verimli geçirebilmiştim seneyi ta ki doğum iznine ayrılana kadar. orada birazcık azaldı ilgim ama sanmayın ki öyle kaldı daha geçen hafta güzel bir yardım toplama maili ile şirketten aldığımız destekle yılın ilk ziyaretini gerçekleştirdik 🙂

*mülteciler için; toplamda üç kere giysi ve ayakkabı teslimatı yapabildik. çok eşya toplanmadı, bakış açısıyla ilgili biraz sorun yaşıyoruz çünkü. ama şöyle bir güzellik oldu toplanan eşyalar arasında bir miktar çocuk kitabı vardı (Türkçe), onları da ihtiyacı olan bir köy okuluna gönderdik. bir taşla iki kuş gibi oldu.

*çocuk hastanesi ile ilgili hiçbir şey yapmadım 🙁 maalesef geçen sene bu konuda çok eksik kaldığımı kabul etmem ve bu sene harekete geçmem gerekir, kabul ediyorum. şöyle bir sürprizim var bu konuyla ilgili; çocuklarla ilgili bir derneğe üyeliğim söz konusu oldu. tam kesinleşsin tüm detayları yazarım. organize olamamak bu konularda çok engel çıkartıyordu zannediyorum bu sene çocuklara daha çok fayda sağlarız.

kendime yapmam gereken yardım işlerine bakacak olursam eğer;

*daha az çöp çıkartmak adına yapabildiğim tek şey eşimi 1,5lt lik pet su şişelerinden 19lt lik damacanaya ikna etmek oldu 🙂 o bile büyük adım benim için düşünün.

*sağlıklı beslenmek konusunda hamilelik hem avantaj hem dezavantaj oldu. çünkü bazı faydalı besinlere hamilelikle birlikte tiksinti başladı bende mesela et gibi. ve bazı faydasızlara da özel bir ilgi nüksetti bol sodyumlu çakma çiğ köfte gibi 🙂 şaka bir yana son tahlilde bu konuda bayağı yol kat ettim diyebilirim. ambalajlı ürün alımını çok azalttık ve en önemlisi içerik okumaya başladık. içerik okumak demişken instagramda “gıda dedektifi” adıyla paylaşımlar yapan bir hesap var hepinize tavsiye ederim. bilinç uyandırıcı bir sayfa.

*asgari düzeyde alışveriş yapmak da bu sene başarısız olduğum bir hedef oldu ne yazık ki. çünkü hem hamilelikle değişen vücuda uygun giysi seçiminde dolabım çok eksik kaldı, hem de bebek için maalesef pek çok alışveriş yapmak zorunda kaldım. bebek alışverişi hakkında bir arkadaşımın küçülen bebek kıyafetlerinin kullanarak çok yol kat etsem de gene alınan şeyler bir dünya büyüklüğünde 🙁 belki bu konuyu da yazarım.

*kitap okumaya gelince hamileliğin son dönemine kadar her şey yolundaydı ta ki son döneme kadar 🙂 son üç ay neredeyse bir tane kitapçık elimde süründü durdu. doğum sonrası da vasattı ama doğum izni bitip de işe başlayınca eski formuma döndüm 🙂 hatta çok hızlı dönmüşüm ışık hızıyla göz numaramı artırdım 😀

*spor malum yürüyüşten başka her şey yalan oldu uzun bir dönem, umarım onu bari bu sene hallederim.

*ehliyete de hiç vakit ayırmadım hatta kursa bile yılbaşından sonra yazıldım 🙂 o da bu senenin hedefleri arasına sessizce süzüldü böylece 🙂

*Prag ı tekrar ziyaret edemedim ama yurtiçi Bursa, Akçay, Saklıkent ; yurtdışı da Saraybosna ve Belgrad gezileri yapabildim. her birini yazabilmeyi umuyorum bari bu sene 🙂

liste iyi güzel hoş da liste de olmayan bir şey de var; bebek 🙂 hiç bir şikayetim yok bu konuyla ilgili. her ne kadar mutlu panda olamadım desem de mutlu bir anne oldum. Bahar bebek güzel bir sürprizi oldu bize geçtiğimiz yılın. (bu arada daha önce adını söylemiş miydim kızçemin?) tabi ki çok büyük bir değişiklik, tabi ki adapte olunması gereken bir süreç ama zannediyorum gene hormonlar şikayet etmeye imkan bırakmıyor 🙂 isteyen herkese nasip olması dileğiyle..

liste yapmak hem sene sonunda yüzleşme sağladığından hem de kendi ilerlememizi görmemiz açısından gayet faydalı. peki ya listede olmayan, beklenmedik şeyler? beklenmeyen/planlanmayan şeylerin de güzeli gelsin başınıza 🙂 mesela henüz 2018 için bir liste yapmaya elim varmıyor =) onu da beraber yapalım olmazsa.

herkese listelerini tutturma/gerçekleştirme başarısı diliyorum o halde..

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir