yerler

Yerler; Sakız Adası (Chios) yeme, içme, ulaşım

Bugün size çok sevdiğim Sakız Adası ndan bahsetmek istiyorum biraz. Ege`nin kuzey doğu bölgesinde Türkiye ye oldukça yakın olan Sakız adası (Chios) çok sakin ve kafa dinleyebileceğiniz bir adadır. Bozulmamış bir doğası ve tertemiz bir denizi var. Son gittiğimde adanın güney kısmındaki ormanlık alan büyük oranda yanmıştı ama ağaçlandırma çalışmaları başlayacaktı 🙁

adanın kuzeyine giderken her virajda böyle saklı koylar görebilirsiniz

nasıl?

*Nasıl gidersiniz Sakız adası na? Ulaşım için Yunanistan`dan hava ya da deniz yolu kullanılabildiği gibi İzmir Çeşme`den 25dk süren feribotlarla da adaya kolayca ulaşılabilir.

*Nasıl girersiniz? Shengen vizesi gerekiyor adaya girmek için ama eğer onunla uğraşmak istemiyorsanız adanın girişinde kapı vizesi de alabilirsiniz. Kapı vizesi konusunda feribot işletmecisi tüm firmalar yardımcı oluyor. Kapı vizesi neredeyse hiç evrak istemiyor. 40-50 Euro bedelini verip eğer sadece gidiş-dönüş feribot bileti aldıysanız bir günlük, eğer üç-dört günlük otel konaklaması satın aldığınızı gösteren belgeyi de eklerseniz o kadarlık vize alabiliyorsunuz.

*Ulaşım nasıl? Şehir içi ulaşım ise yok =) Şaka değil gerçekten ben adada hiç toplu taşım aracı görmedim varsa da saatleri belli değildir tahminimce. Peki ne yapalım ta-taam; araba kiralayın! Araba kiralama fiyatları gayet uygun küçük araçlar 25 Euro/günlük. Araçlar büyüdükçe fiyatlar da büyüyor ama SUV tipi büyük araçlar da 55-60 Euro/günlük. Ek olarak motosiklet de kiralayabilirsiniz onda da fiyatlar uygun tabi ama küçük araç öneririm gene de.

ne?

*ne yersiniz? Tabi ki deniz mahsülüüü, her çeşit hem de. Balıklar tap taze hele o ahtapotlar ya o bebeksi kalamarlar.. Her biri ayrı ayrı harika. Yalnız ahtapota dikkat edin dostlarım çünkü adalılar kurutarak tüketiyorlar o da biraz ağır gelebilir, yağlı sirkeli ahtapot tercih edebilirsiniz. Dil sorunu olanlar için geliyor bu müjde; Sakız adası `nda menüler %90 Türkçe. Türkçe olmasa dahi o kadar benzer ki yemek adları mesela loukomades lokma demek. Aynı şekilde “dolma, köfte, cacik, barbun, ahtapot” dediğinizde ne dediğinizi anlıyorlar. Son olarak bir de sakızlı kurabiyeleri var kahve yanında gayet ideal.

*ne içersiniz? İçkiler çok uygun uzo deneyin mutlaka. Bir de kahverengi kapaklı bir uzo markası var onu kaçırmayın hatta alıp evinize de götürün. Bira severler için de adanın yerel üretimi bir bira var adı “fresh chıos beer” onu deneyebilirsiniz yumuşak içimli uygun fiyatlı bir bira kendisi.

efsane yerel biramız =) 

Mandalin likörü var efenim, sakız likörü var, turunç likörü vaar.. Hediyelik pek çok likör çeşidi adanın kordon boyundaki dükkanlarda satılıyor. Satılmakla da kalmıyor efenim tadım da yapıyorlar nane likörü pek hoş 😉

*alkolle arası olmayanlar ne içerler? Elbette frappe içerler. Tüm kafelerde çeşit çeşit frappeler ikram ediliyor. Damla sakızlı maden suları var yaz sezonu gittiğinizde garsonlar hep onu öneriyor. Aynı şekilde bu maden suyunu da yerel dükkanlardan satın alma imkanınız var. Kordon boyunda bir kafede oturduk arkadaşlarım çeşit çeşit frappe siparişi verdi. Benim gözüm “greek caffe”de kaldı ve ondan sipariş verdim “ne ki o?” dediler “türk kahvesi” olduğunu düşünüyorum dedim. Ve ta-taaam masaya koca bir kruvasan ikramlı sade türk kahvesi geldi =)

ne zaman?

*gelelim çalışma saatlerine; arkadaşlar siesta uygulaması malum 14.00-18.00 arası adamlar çalışmıyor. Peki bununla kalıyor mu tatilleri hayırrr =) Pazartesi, çarşamba ve cumartesi 14.00`ten sonra çalışmıyor abiler, ne kadar hoş değil mi? Kalan üç gün salı, perşembe ve cuma 18.00`de açılan dükkanlar 21.00`e kadar açık pekiii pazar? Ta-taaam pazar komple kapalı dükkanlar 🙂 Hemen korkmayın liman caddesi de denilen kordon boyundaki bütün restoranlar, marketler açık. Sadece merkezde iç sokaklardaki hediyelik eşya satıcıları feribotlarla akın akın gelen potansiyel müşterileri pek umursamadıklarından hepsi kapalı. Bu anlamda sakız adası değişik geldi bana 🙂

Köylerde durum nasıl derseniz, oralarda da pazar olmasına rağmen deniz kenarı restoranlar falan hep açık. Aç kalmak yok =) Bir güzel haber de benzin için geliyooor; akaryakıt istasyonları genelde 23.00`e kadar açık.

*hediyelik eşyalar konusunda bana sorarsanız biblo, magnet vb alacağınıza gerçek sakız alın derim. Onların deyişiyle mastik =) Çeşitli paket ve gramajlarda sunumları mevcut yani ufak kavanozlarla da alabilirsiniz ufak ufak ambalajlar da.

*sakızların görünümü tam olarak bu şekilde 

Sakız reçeli çok güzel bir hediye onun da daha ufak gramajlı paketleri var. Direkt çiğnenebilir formda sakızlar da var. Yeni yerel tatlar bence daha şık hediyelikler oluyor ama tabi ki adada el yapımı bileklikler de çok moda o şekilde de bir alışveriş yapabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar anlatayım bir sonra ki bölümde tanışıp, sohbet ettiğim ada insanlarından ve Sakız`ın güzel köylerinden bahsederim.

Sevgiler.

*

*

*Sakız adası devam yazısı burada.

*photo by orgasmicchef.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir